Bezpieczna podróż z dzieckiem

19/05/2016

fotelikbaby(1)

Krzyki , wrzaski, płacz lub nieustające pytania typu „A daleko jeszcze?”  to sygnały ze strony naszego dziecka mówiące o tym że podróż przestała być przyjemna. Sygnały te mogą oznaczać nudę, zmęczenie albo niewygodę…
Niezależnie, czy podróż będzie trwała chwilę (jedziemy odwieźć dziecko do żłobka), czy wyruszamy na wakacje – ważne jest, żeby zawsze przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam bezpiecznie podróżować z naszym dzieckiem.  Jak się przygotować do podróży? Na co zwracać uwagę przed wyruszeniem w drogę, jak i w trakcie trwania podróży?

O fotelikach słów kilka
Zgodnie z ustawą  „Prawo o ruchu drogowym” art. 39 ust. 3 dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiednim do wagi i wzrostu dziecka oraz spełniającym właściwe wymogi techniczne. Zatem, mówiąc prościej, mamy obowiązek przewozić dzieci w specjalnym foteliku lub siedzisku, nawet na krótkich trasach.  Jednak wybór fotelika nie jest niestety rzeczą łatwą.  Przy zakupie fotelika należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • Wybieraj fotelik, uwzględniając wagę i wzrost dziecka – foteliki pogrupowane są według czterech kategorii. Kategoria 0 obejmuje foteliki dla dzieci o masie ciała do 13 kg. Należy je montować w samochodzie tyłem do kierunku jazdy, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń głowy i szyi w sytuacji wypadku. Foteliki te montować można zarówno na tylnim, jak i przednim siedzeniu, przy czym w tym drugim przypadku konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej, jeżeli samochód jest w takową wyposażony. Kategoria 1  przeznaczona  jest dla dzieci pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia o wadze od 9 do 18 kg. Foteliki kategorii 2 służą do przewożenia dzieci w wieku  4 – 7 lat, których masa ciała mieści się w przedziale 15 – 25 kg. Ostatnia kategoria, czyli kategoria 3, obejmuje foteliki dla dzieci powyżej 7. roku życia, o masie ciała od 22 do 36 kg. Foteliki z kategorii 1, 2 oraz 3 należy montować przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu.
  • Sprawdź, jakie certyfikaty posiada wybrany przez Ciebie fotelik – na opakowaniu fotelika znajdować się mogą różne nalepki, poświadczające certyfikaty przydzielone produktowi. Obecnie najnowsza i najsurowsza norma europejska oznaczona jest jako ECE R44/04. Potwierdza ona zgodność wyrobu z obowiązującymi wymaganiami technicznymi w Europie. Przy jej przyznawaniu foteliki poddawane są testom zderzeniowym. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe certyfikaty organizacji konsumenckich. Są one przydzielane na podstawie dodatkowych, bardziej szczegółowych testów.
  • Dostosuj rodzaj fotelika do posiadanego samochodu – najważniejszą rzeczą, na którą należy w tym wypadku zwrócić uwagę, jest fakt, czy fotelik posiada dołączoną instrukcję montażu. W przypadku tradycyjnego montażu, stosujemy się dokładnie do kroków podanych w instrukcji. Jeśli jednak posiadamy samochód z systemem ISOFIX, warto, byśmy skorzystali z możliwości, jakie nam oferuje. ISOFIX jest systemem mocowania fotelika bez użycia pasów. Fotelik z tym systemem mocowany jest za pomocą przystawki bezpośrednio do złącz uwzględnionych przy konstrukcji samochodu.  Połączenie pomiędzy fotelikiem a nadwoziem auta jest sztywne, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Sposób montażu fotelika zmniejsza także ryzyko wynikające z niewłaściwego montażu pasami bezpieczeństwa.
  • Nigdy nie używaj fotelika, który brał udział w wypadku. Fotelik taki nie gwarantuje bezpieczeństwa Twojemu dziecku.


W codziennej podróży

Zarówno w długiej podróży, jak i podczas zwykłej wycieczki do miejscowego sklepu, pamiętać należy o kilku rzeczach. Przede wszystkim dziecko zawsze musi być przewożone w foteliku, gdyż dużo wypadków zdarza się właśnie na krótkich trasach. Przed każdym wyjazdem sprawdź, czy fotelik jest odpowiednio zamontowany, a także zawsze zapinaj dziecko w foteliku – w przeciwnym razie nie  gwarantuje mu on żadnego bezpieczeństwa. Nigdy nie zostawiaj swojej pociechy samej w samochodzie. Nawet jeśli śpi, nie masz pewności, że za minutę nie będzie Cię potrzebowała.

Jedziemy na wakacje
Podróż rozpoczyna się już w domu. Pakowanie rzeczy, szukanie dokumentów, kupowanie brakujących produktów… By ułatwić sobie zadanie i zminimalizować stres związany z podróżą  najlepszym rozwiązaniem jest sporządzanie listy rzeczy „do zabrania”. Listę podzielić można na dwie części – pakunki zabierane do bagażnika oraz te, które potrzebne są w samochodzie, by umilić podróż dziecku (np. kocyk, poduszka, zabawka, napój, jedzenie, ubranka na zminę etc.).
Bagaże, które potrzebne będą już po dotarciu na miejsce, mogą spokojnie zostać schowane do bagażnika. Tu pamiętać należy nie tylko o tak oczywistych rzeczach jak ubranka na zmianę, czy kosmetyki do pielęgnacji dziecka, lecz także o lekarstwach niezbędnych w przypadku wyjazdu. Poza lekarstwami używanymi dotychczas, takimi jak przeciwgorączkowe, na katar, choroby gardła, należy także wyposażyć się w środki pomagające w przypadku choroby lokomocyjnej – pamiętaj, że wszelkie leki, jakie podajesz dziecku, powinny być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Jeżeli jednak w czasie podróży zaobserwujemy objawy choroby lokomocyjnej (np. mdłości, ból głowy), warto wiedzieć, iż w złagodzeniu symptomów, pomocne jest ograniczanie dziecku możliwości oglądania widoków za oknem w czasie jazdy, a także dostarczanie mu lekkich posiłków i napojów, bez produktów mlecznych i zawierających cukier.

Zatem ruszamy!
Posiadamy już właściwy fotelik, pakunki czekają, zatem gotowi jesteśmy do drogi. O czym jeszcze musimy pamiętać bezpośrednio przed podróżą i w jej trakcie?
•    Rozważ, która pora dnia jest najlepsza w przypadku podróży z małym dzieckiem. Dobrym rozwiązaniem w przypadku długich podróży jest wyruszenia w nocy, gdy dziecko śpi, lub nad ranem, gdy jest na tyle pełne energii, by lepiej adaptować się do sytuacji.
•    Podczas podróży zaplanuj przerwy co dwie godziny. Będzie to czas dla Ciebie na rozprostowanie nóg i napicie się kawy, zaś dla Twojego dziecka chwila na przytulanie, bliskość, które na pewno umilą mu monotonną jazdę samochodem.
•    Małe dziecko nie może w czasie podróży przebywać samo na tylnim siedzeniu. Dla własnej wygody zapewnij mu w miarę możliwości towarzystwo. Będzie to praktyczne w sytuacji, gdy dziecko będzie głodne, a dodatkowo nie będzie zabiegało o uwagę.
•    Pamiętaj także o tym, że nawet jeśli dziecko jest niespokojne, marudzi, płacze – nigdy nie wypinaj go z fotelika w czasie jazdy. W takiej sytuacji najlepiej zrobić przerwę w podróży.
•    Rozmawiajcie z dzieckiem, śpiewajcie piosenki, w miarę możliwości dotykajcie je, przytulajcie. Przyszykujcie dla niego niespodzianki urozmaicające podróż. Mogą to być maskotki, pacynki, czy nakładki na siedzenie z kieszonkami, do których można coś chować.

Odpowiednio zaplanowany wyjazd może stać się idealnym momentem do spędzenia czasu w gronie rodzinnym. Poświęćmy zatem go na rozmowy, zabawę i poznawanie siebie nawzajem. Miłej podróży!

Autor: Natalia Białas

Fotografia udostępniona dzięki uprzejmości firmy Akvatoris

Źródła:
http://www.motofakty.pl/artykul/dziecko_w_samochodzie.html
http://www.motofakty.pl/artykul/fotelik_kupuj_z_rozwaga.html
http://www.erodzina.com/index.php?id=77,1397,0,0,1,0
http://www.bezpiecznedziecko.eu/isofix-dlaczego-warto
http://www.bezpiecznedziecko.eu/jak-zamontowac-fotelik-samochodowy