Bezpieczne zabawki

19/05/2016

klocki

Zabawki możemy kupić dziś praktycznie wszędzie: nie tylko w sklepach z zabawkami, ale w każdym większym sklepie, kiosku, na stacji benzynowej (!), czasami zabawki dołączane są także do kupowanych gazet, czy jedzenia. Czy jednak wszystkie one powinny być dopuszczone do użytku? Na co zwracać uwagę, wybierając zabawki, by mieć pewność, że otoczenie naszego dziecka jest przyjazne i bezpieczne? Ma to szczególne znaczenie, kiedy nasz maluch nie ukończył jeszcze 3 lat.

Idziemy na zakupy

Wybierając zabawkę dla naszego dziecka, już w sklepie powinniśmy zwrócić uwagę, na kilka istotnych informacji umieszczonych na opakowaniu zabawki.

 • Oznakowanie wiekowe – zapewne niejednokrotnie zauważyliśmy na opakowaniach cyfry wskazujące, dla jakiego wiekuzabawka jest przeznaczona. Umieszczanie tej informacji nakazane zostało przez polskie prawo. Warto pamiętać, że oznakowanie to  wskazuje na  właściwości zabawki i elementy, z jakich jest ona złożona. Jeżeli znak informuje nas, że zabawka jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia, może zawierać ona małe elementy, łatwe do połknięcia przez młodsze dziecko. Zawsze wybierajmy zabawki zgodnie z parametrami wiekowymi, by mieć pewność, iż przy ich tworzeniu producent miał na uwadze między innymi potrzeby naszego dziecka.
 • Wiekowe
 • Znaki jakości – obecnie na opakowaniach możemy znaleźć wiele  rodzaje oznakowań, które informują, że zabawkęwyprodukowano zgodnie z normami bezpieczeństwa.Jednym z nich jest znak CE, który jest jedynym znakiem jakości nakazanym przez prawo obowiązujące w krajach Unii Europejskiej.CE - DO ARTYKUŁU
 • Jest on deklaracją producenta, że wyrób spełnia wymogi  dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, a także ochrony zdrowia i środowiska. Znak ten nie jest jednak gwarancją, że produkt spełnia  wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Dzieje się tak, gdyż jest to symbol ogólnie dostępny, umieszczany na opakowaniach przez samych producentów, często
  bez odpowiednich testów i badań. Dodatkowo warto wiedzieć, że różni się od znaku ‘eksport chiński’ (również CE) jedynie odległością pomiędzy literami oraz długością linii środkowej litery E.
  Symbolem, który daje nam pełną gwarancję bezpieczeństwa przy użytkowaniu zabawki, jest znak zgodności z Polskimi Normami  (PN). Stosowany jest on jedynie na terenie Polski, nie jest on natomiast obowiązkowy, a co za tym idzie, nie wszyscy producenci ubiegają się o niego. pn
 • Ważne informacje dodatkowe to dane producenta i dystrybutora, jako jednostek odpowiedzialnych za zabawkę, dane dotyczące użytkowania zabawki, w tym jej wytrzymałość (szczególnie istotne w przypadku bujaków, huśtawek, czy rowerków), a także zastrzeżenia o sposobie pielęgnacji i przechowywania, czy też informacje o materiałach, jakie zostały użyte do produkcji zabawki.

Pamiętajmy, iż po rozpakowaniu zabawki powinniśmy zabrać elementy opakowania poza zasięg dziecięcych rączek. W ten sposób uniemożliwimy naszym pociechom zabawę folią, czy drucikiem mocującym zabawkę do tekturki.

W naszych rękach

Wybierając zabawkę, kierujmy się nie tylko informacjami zawartymi na opakowaniu, czy metce, ale także własną oceną zabawki:

 • Wielkość – zabawka nie może być zbyt mała. Młodsze dzieci mają naturalny odruch brania wszystkiego do buzi. Ważne, by rozmiar uniemożliwiał dziecku połknięcie zabawki, bądź też urwanie czy odgryzienie jej elementów, co mogłoby doprowadzić do zadławienia.
 • Wykonanie – skontrolujmy, czy wszystkie elementy zabawki są ze sobą dobrze połączone, tak, by nie oderwały się od zabawki, stanowiąc swym rozmiarem zagrożenie połknięcia.
 • Rozmiar elementów wchodzących w skład zabawki – w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia nawet guzik, będący okiem misia, może doprowadzić w wyniku połknięcia do niedrożności dróg oddechowych. Warto zatem kupować jedynie maskotki, których elementy takie jak oczy czy nos są wszyte. Również elementy innych zabawek, np.: samochodów, lalek, czy puzzli, muszą mieć części dostosowane wielkością do wieku dziecka.
 • Wstążki, paski czy sznurki będące częścią zabawki muszą być na tyle krótkie, by uniemożliwić zakręcenie ich wokół szyi dziecka. Zbyt długie mogą stanowić ryzyko podduszenia w przypadku nieumyślnego zawiązania lub oplecenia szyi.
 • Otworki i ruchome części zabawki – w tym przypadku sprawdzajmy, czy otwory zabawek nie zaklinują dziecięcych paluszków, a ruchome części ich nie zatrzasną.
 • Kształt – szczególnie ważną, a przy tym dość oczywistą kwestią, jest kształt zabawki. Nie może ona mieć ostrych kantów, czy kłujących elementów.
 • Materiał – zabawka dla małego dziecka nie powinna być wykonana z materiałów łatwych do uszkodzenia, w tym oczywiście szkła. W przypadku zabawek drewnianych trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię, czy jest ona gładka, bez zadr i drzazg.
 • Zapach – jeżeli zabawka ma nieprzyjemny, drażniący zapach, nie jest odpowiednia dla naszego dziecka. Jej woń świadczyć może o użyciu materiałów szkodliwych, trujących, w tym niedostosowania rodzaju lakieru do przeznaczenia zabawki.
 • Dźwięk –  należy zwrócić uwagę, czy nie jest on dla  nas zbyt głośny lub też drażniący. Pamiętajmy, że dziecko w czasie zabawy może przykładać grającą zabawkę do ucha, co przy nadmiernym natężeniu dźwięku doprowadzić może nawet do uszkodzeń słuchu.

Bezpieczni na co dzień

Zastosowanie się do wskazówek podanych dotychczas, daje nam pewność, że zabawka  naszego dziecka nie zagraża jego bezpieczeństwu. Jednak nie jest to koniec kroków, które powinniśmy podjąć. Równie ważne, jak zakup odpowiedniej zabawki, jest jej właściwe przechowywanie.
Poszukajmy wraz z dzieckiem miejsca, gdzie zabawki będą sprzątane po każdej aktywności. Może to być kolorowy kosz, pojemna skrzynia czy wspólnie przygotowana półka. Ważne, by miejsce to zostało wybrane i zaakceptowane przez dziecko, gdyż dzięki temu będzie ono chętniej dbało o swój kąt. Porządek jest bardzo istotny, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci w różnych grupach wiekowych. Trzymanie zabawek dzieci starszych poza zasięgiem maluszków jest szczególnym środkiem zapobiegającym wypadkom. Pamiętajmy, by co jakiś czas przeglądać stan wszystkich zabawek, a te zniszczone lub niekompletne po prostu wyrzucać. Uporządkowanie zabawek i zgromadzenie ich w jednym miejscu pozwoli nam też uniknąć bolesnych wdepnięć i potknięć.W bezpiecznym otoczeniu z przyjaznymi zabawkami pozostaje nam pamiętać już tylko o jednym – dobrej zabawie!
Autor: Natalia Białas
Źródło: Szymborski J. (2008) Bezpieczeństwo zabawek, „Wiadomości PKN” nr 1/2008.