Z bajką w świat emocji

24/05/2016

Bajki, baśnie, opowieści, spisane czy też w formie ustnych przekazów – towarzyszą człowiekowi już od zarania dziejów. Słuchali ich nasi dziadkowie, babcie, rodzice, słuchaliśmy ich my, a teraz słuchają nasze dzieci. Do tego, że warto czytać dzieciom nikogo już chyba nie trzeba przekonywać – coraz więcej mówi się o rozlicznych korzyściach płynących ze wspólnej lektury.

Czytanie bajek to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu w sposób nie tylko przyjemny, ale także pożyteczny. Bajki rozwijają wyobraźnię dziecka, poprawiają jego koncentrację, uczą wartości moralnych i pomagają w wychowaniu. A to przecież zaledwie początek długiej listy zalet czytania dzieciom!

książki

Nie wszyscy jednak wiedzą, że bajki mogą posłużyć do czegoś jeszcze… Otóż, bajki mogą stanowić doskonałe narzędzie do pracy z emocjami dziecka. Okazuje się bowiem, że za ich pomocą maluch uczy się rozpoznawać, nazywać oraz wyrażać swoje uczucia – a to najcenniejsza umiejętność, jaką możemy podarować swojemu dziecku.

Jak to działa?

Wielką zaletą wykorzystywania bajek do rozmowy z dzieckiem o emocjach, jest fakt, że nie trzeba przy tym żadnej wyspecjalizowanej wiedzy, ani umiejętności – bajki działają same.

Opowieści poruszają różne, ważne dla dzieci zagadnienia, takie jak: zazdrość w bajce o Kopciuszku, odwaga Szewczyka Dratewki czy samotność i odrzucenie z jakim musiało zmierzyć się Brzydkie Kaczątko.

Treść bajek przenika stopniowo do świadomości dziecka i zaczyna na nie oddziaływać. Maluch może identyfikować się z wybranymi postaciami i wchodzić w ich role. Może zacząć wyobrażać sobie, jak czują się bohaterowie oraz co mogą zrobić w danej sytuacji. W ten sposób dziecko odnajduje w bajkach problemy ze swojego życia i uczy się, jak można je rozwiązywać.

Jednocześnie przestrzeń bajki, to przestrzeń bezpieczna, gdyż nie dotyczy dziecka w sposób bezpośredni. Rozmowa o emocjach dziecka za pośrednictwem przeżyć fikcyjnych bohaterów, a nie jego własnych, jest o wiele łatwiejsza do przeprowadzenia i nie naraża dziecko na dodatkowy stres.

Rodzicom natomiast, pomaga lepiej zrozumieć świat dziecka, jego rozterki i uczucia, które w związku z nimi przeżywa. Dziecko zrozumiane czuje się zauważone, docenione i bezpieczne – ma poczucie, że może liczyć na swoich rodziców, a w perspektywie być może chętniej porozmawia z nimi o swoich problemach.

Reakcje dziecka na określone opowieści będą dla Ciebie ważną informacją o tym, co w danym momencie przeżywa dziecko – niektóre bajki zostaną przez nie niezauważone, inne bardzo polubi i będzie prosiło o ich wielokrotne powtarzanie. Oznacza to, że emocje, które budzi w dziecku dana opowieść są na tym etapie dla niego szczególnie ważne i warto o nich porozmawiać.

Jak przy pomocy bajki możesz  rozmawiać z dzieckiem o emocjach?

  • przeczytaj swojemu dziecku bajkę, a następnie porozmawiaj o niej,
  • obserwuj i pytaj jakie uczucia budzi w nim lub w niej opowiedziana historia,
  • akceptuj wszystkie pojawiające się emocje Twojego dziecka. Bajki są nie tylko źródłem radości, ale mogą być również pomocne w oswajaniu lęków lub nauce zdrowego sposobu wyrażania złości. Nie bój się negatywnych uczuć dziecka – każdy je przeżywa, ważne, aby umieć sobie z nimi radzić,
  • nie zostawiaj swojego dziecka samego z trudnymi emocjami – ważny jest wspólny czas, rozmowa o przeżywanych emocjach,
  • pomagaj dziecku w znalezieniu słów najlepiej opisujących jego lub jej emocje,
  • dowiedz się, jakie uczucia budzą w synu lub córce poszczególni bohaterowie; która postać jest jemu/jej szczególnie bliska, a której nie lubi? Dlaczego?
  • zapytaj, jak ono zachowałoby się w sytuacjach, w których znaleźli się bohaterowie bajki; pomyślcie wspólnie o alternatywnych rozwiązaniach historii,
  • pozwól swojemu dziecku na niewerbalne wyrażanie uczuć np. poprzez śmiech lub łzy; wspólnie dopasujcie określone reakcje do powodujących je emocji,
  • skorzystaj ze swojej wyobraźni i kreatywności: śpiew, podskoki, papier i kredki czy też pluszowe zabawki – to wszystko może okazać się pomocne w rozmowie o uczuciach wywołanych przez bajkę.

Nic Cię nie ogranicza!

 

Autorka: Zuzanna Więckowska