Bezpieczny plac zabaw

19/05/2016

Na placu zabaw dzieci poznają świat, eksperymentują, bawią się i śmieją. Jest to miejsce, gdzie maluchy mogą rozwijać wyobraźnię, zmagać się z nowymi wyzwaniami, a także uczyć się współpracy z innymi.  Czasami to eksperymentowanie i poznawanie może wiązać  się z drobnymi zadrapaniami lub otarciami. Jest to nieuniknione, bo nawet zwykłe skakanie może skończyć się urazem.  Zatem, co zrobić, by na placu zabaw nasz maluch był bezpieczny?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy plac zabaw, na który chcesz przyjść z dzieckiem, jest bezpieczny. Istnieją pewne normy dotyczące urządzeń i nawierzchni. To, czy plac zabaw je spełnia  powinien nadzorować jego właściciel. Prawo zobowiązuje właściciela do przeprowadzania kontroli placu zabaw, jednak warto samemu zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie zapewniające bezpieczeństwo naszemu maluchowi.

Obejrzyj plac zabaw

Przyjrzyj się, czy jest czysty i zadbany, czy nie ma na nim śmieci (zwłaszcza  szkła i ostrego metalu).  Sprawdź, czy przed wejściem na plac zabaw znajduje się tablica z informacją o jego administratorze, właścicielu i kontaktem do niego. Na tablicy powinien się także znaleźć regulamin zabaw, którego należy przestrzegać.

Sprawdź nawierzchnię

placzabaw_400

Odpowiednia nawierzchnia jest jedną z najważniejszych rzeczy zapewniających dzieciom bezpieczeństwo na placu zabaw, ponieważ większość urazów spowodowana jest upadkiem z wysokości.

Pod huśtawką i wokół innych urządzeń wyższych niż 1 m powinna znajdować się miękka nawierzchnia, która zamortyzuje upadek. Może to być specjalna syntetyczna guma, warstwa piasku lub wiór drzewny. Należy unikać placów zabaw, na których w takich miejscach (przy wysokich urządzeniach) znajduje się trawa, ziemia, a zwłaszcza beton. Pomimo iż trawa i ziemia mogą się nam wydawać dobrym podłożem, to zła pogoda, np. wcześniejsze opady deszczu, mogą sprawić, że z ziemi powstanie błoto, na którym o upadek nietrudno. Plac zabaw z zielenią i trawą jest przyjemny, jednak najlepszym rozwiązaniem jest, gdy trawa rośnie w jakimś specjalnym kąciku, w którym można sobie usiąść lub poraczkować.

Sprawdź też, czy w odległości 3-5 kroków od huśtawki nie ma żadnych wystających z ziemi korzeni, kamieni czy patyków. Obszar ten to tak zwana strefa upadku z urządzenia, która powinna być wolna od wszelkich przeszkód. Tak naprawdę ważne jest, aby na terenie całego placu zabaw nie znajdowały się wystające z ziemi kamienie i inne przedmioty, o które biegnący maluch mógłby się potknąć.

Przyjrzyj się ogrodzeniu

Ogrodzenie placu zabaw jest bardzo ważne, gdyż chroni przed niekontrolowanym wybiegnięciem malucha poza bezpieczny teren. Ogrodzenie chroni także plac przed wstępem zwierząt i odgradza dzieci od ruchliwych ulic. Poza tym daje dzieciom poczucie, że są na swoim terenie, gdzie mogą czuć się bezpieczne.

 

Obejrzyj dokładnie urządzenia znajdujące się na placu zabaw

 • Sprawdź, czy urządzenia są dobrze zachowane, czy nie są zepsute.  Przyjrzyj się, czy metalowe urządzenia nie są zardzewiałe, czy nie mają odstających ostrych elementów, ostrych krawędzi i szorstkich powierzchni, o które maluch mógłby się skaleczyć. Sprawdź, czy drewniane urządzenia nie są spróchniałe, czy ich powierzchnia jest gładka. Oceń, czy urządzenia są dobrze przymocowane do podłoża – potrząśnij nimi, żeby to sprawdzić.
 • Oceń, czy odległość pomiędzy urządzeniami nie jest zbyt mała. Huśtawki powinny być odseparowane od innych urządzeń, tak by dzieci bawiące się przy innych stanowiskach nie były narażone na uderzenie huśtawką. Odległości pomiędzy innymi urządzeniami także powinny być na tyle duże, by dziecko mogło się bezpiecznie między nimi przemieszczać.
 • Obejrzyj otwory w urządzeniach. Przestrzenie pomiędzy elementami urządzenia (np. pomiędzy szczebelkami) powinny być albo na tyle małe, by dziecko nie mogło się w nich zaklinować, albo na tyle duże, by maluch swobodnie mógł przez nie przejść. (Zgodnie z normami, nie powinno się stosować otworów o średnicy pomiędzy 9 a 23 cm.)
 • Sztywne, drewniane lub metalowe huśtawki nie powinny znajdować się na placach zabaw. Siedzenia bezpiecznych huśtawek powinny być wykonane z gumy lub innego miększego niż drewno materiału.
 • Oceń czystość piasku w piaskownicy. Sprawdź, czy w piasku nie ma żadnych śmieci, ostrych przedmiotów lub robaków i czy psy oraz koty nie traktowały piaskownicy jako swojej toalety.

PAMIĘTAJ,  gdy zauważysz na placu zabaw urządzenia mogące stanowić zagrożenie dla bawiących się dzieci (zepsute, uszkodzone, spróchniałe) albo inne nieprawidłowości, które zagrażają zabawie (nieodpowiednią nawierzchnię, brudną piaskownicę), POINFORMUJ o swoich uwagach właściciela lub zarządcę terenu – spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę, dozorcę lub administratora budynku. Na tablicy informacyjnej na placu zabaw powinna znajdować się informacja o tym, kto jest odpowiedzialny za plac zabaw.

 

ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY NA PLACU ZABAWY

Bezpieczny plac zabaw to bardzo ważna kwestia. Jednak sama świadomość, że plac, na którym przebywacie, jest bezpieczny, nie wystarczy. Ważne jest także, aby odpowiednio się na nim zachowywać. Poniżej znajduje się kilka sugestii i wskazówek do bezpiecznej zabawy z maluchem:

 • Obserwuj swoje dziecko, baw się razem z nim, a przede wszystkim miej je zawsze w zasięgu wzroku. Pamiętaj, że nawet trzylatek nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji swoich zachowań. Zwracaj uwagę, czy maluch nie wkłada sobie żadnych przedmiotów do buzi, np. piasku w trakcie robienia babek.
 • Zachowaj szczególną ostrożność, gdy się przemieszczacie. Wytłumacz maluchowi, że trzeba przechodzić daleko od huśtawek i nie podchodzić , gdy bujają się na nich inne dzieci, ponieważ możecie wtedy zostać uderzeni.
 • Ubieraj malucha na plac zabaw tak, by nie miał przy ubranku żadnych długich sznurków – troczków, luźno zwisającego szalika lub rozwiązujących się sznurówek, które mogą zaplątać się w różne urządzenia i tym samym stworzyć zagrożenie.
 • Sprawdź, czy metalowe zjeżdżalnie, schodki lub platformy nie są za bardzo nagrzane od słońca i czy nie oparzą dziecka.
 • Jeżeli dziecko ma problemy z wejściem np. na drabinkę, może to oznaczać, że jest to urządzenie dostosowane do starszych dzieci. Takie utrudnienia w dostępności są celowe, dlatego nie pomagaj dziecku w wejściu na urządzenie i wybieraj tylko takie przyrządy, które są dostosowane do wieku Twojego malucha.
 • Nie karm dziecka w trakcie zabawy. Gdy maluch jest głodny lub spragniony, powinien spokojnie usiąść obok Ciebie np. na ławeczce i dopiero, gdy skończy pić lub jeść, może wrócić do zabawy.
 • Asekuruj dziecko, które pokonuje jakiś tor przeszkód, chodzi po krawędzi piaskownicy czy huśta się na huśtawce.
 • Wytłumacz maluchowi, że gdy buja się na huśtawce albo kręci na karuzeli, powinien siedzieć (klęczenie i stanie są zabronione) i cały czas mocno trzymać się rączkami poręczy lub uchwytów.

 

Nie istnieją ani idealnie bezpieczne place zabaw, ani wskazówki do zabawy, które w stu procentach uchronią naszego malucha przed wszystkimi urazami. Zbytnia kontrola może pozbawić dzieci radości z zabawy, a także możliwości rozwijania wyobraźni i uczenia się. Place zabaw powinny więc być bezpieczne, ale powinny też umożliwiać dzieciom kreatywną zabawę. W takich miejscach nasze maluchy chętnie będą się bawiły i rozwijały, a lekki siniak czy drobne otarcie staną się niezapomnianą pamiątką ze świetnej zabawy.

 

Autor: Marta Matus
Grafika: Ewa Brejnakowska-Jończyk 

Bibliografia:

http://www.placezabaw.uokik.gov.pl/download/pl_baw_sie_bezpiecznie_ulotka.pdf
http://ckpz.org/content/view/41/68/
http://placezabaw.minimini.pl/
http://www.hotelfun4kids.com/travelnews/safetynews/playgrounds.htm
http://kidshealth.org/parent/firstaid_safe/outdoor/playground.html#