Ciąża?! Co robić?

6/06/2016

Nastolatka1

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Nie panikuj!

Przede wszystkim ustal, czy rzeczywiście jesteś w ciąży (tekst o obajwach ciąży>>)
Jeśli już wiesz, że na pewno zostaniesz mamą – daj sobie chwilę na ułożenie w głowie swoich emocji i myśli.
Zapewnie masz w głowie milion pytań:  jak to się stało? Co dalej ze mną? Jak będzie wyglądało moje życie w ciąży, po urodzeniu dziecka? Jak zareagują najbliżsi?…
Panika, niepewność, miliony pytań bez odpowiedzi często towarzyszą pierwszym chwilom po odkryciu, że jest się w nieplanowanej ciąży. Te emocje towarzyszą często nie tylko nastolatkom w ciąży, ale także dorosłym, dojrzałym kobietom, które nie planowały macierzyństwa.  Masz prawo do takich emocji. Na pewno potrzebujesz chwili, żeby oswoić się z myślą o swojej nowej sytuacji. Jednak im szybciej zdecydujesz się powiedzieć o ciąży swoim bliskim, tym szybciej  będziesz mogła otrzymać pomoc i wsparcie.
Potrzebujesz jej – nie tylko żeby poradzić sobie z odpowiedziami na wiele pytań, ale także po to by zaplanować najbliższe miesiące.

Gdy odkrywasz, że jesteś w ciąży, twoim pierwszym odruchem może być chęć ukrycia tego przed całym światem. Na początku na pewno będziesz potrzebować czasu, żeby oswoić się z tą wiadomością, ale ważne jest, by powiedzieć komuś o tym, że spodziewasz się dziecka – dzięki temu możesz uzyskać pomoc i wsparcie. Warto zadbać, by osoba, której powiesz o  tym jako pierwszej była Tobie bliska i życzliwa, gdyż wtedy taka rozmowa może być dla Ciebie łatwiejsza.

Osobą taką może być:

 • Twój chłopak;
 • Twoja mama, tata lub inny członek rodziny, z którym jesteś blisko;
 • przyjaciel lub przyjaciółka;
 • siostra lub brat;
 • wychowawca, nauczyciel, pedagog/psycholog szkolny.

Pomyśl o kimś, kto jest blisko Ciebie, kto potrafi słuchać i daje Ci wsparcie. Nie musi być to osoba, która od razu udzieli Ci wszystkich odpowiedzi, ale ktoś, kto po prostu z Tobą pobędzie.

Ważne, żebyś pamiętała, że faktu, iż jesteś w ciąży nie uda Ci się długo zachować w tajemnicy – w ciąży ciało kobiety się zmienia, a powiększający się brzuch trudno maskować w ostatnich miesiącach ciąży. Jednak kiedy ciąża jest już bardzo widoczna często nie starcza czasu na przygotowanie i spokojne zaplanowanie przyszłości. Lepiej, aby Twoi bliscy dowiedzieli się o Twojej sytuacji od Ciebie w jak najwcześniejszym etapie ciąży – dzięki temu wszyscy będziecie mieli więcej czasu by przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Będziecie też mogli wspólnie ustalić, co stanie się z kontynuowaniem nauki (możesz wraz z rodzicami starać się o np. eksternistyczne zaliczanie zajęć, które opuściłaś z powodu porodu i opieki nad dzieckiem – więcej infromacji znajdziesz tu>>), kto będzie opiekunem prawnym Twojego dziecka (jeśli nie ukończyłaś 18 lat Twoje dziecko będzie musiało mieć opiekuna prawnego wyznaczonego przez sąd, może być to np. ojciec dziecka – jeśli jest pełnoletni, lub Twoi rodzice – więcej nt. temat możesz przeczytać tutaj>>), czy w jaki sposób będziesz utrzymywać siebie i dziecko.

Co się może stać, gdy komuś o tym powiesz?

Dobrze jest komuś powiedzieć, że jesteś w ciąży, ponieważ potrzebujesz teraz wsparcia, a zachowanie tego w tajemnicy oznacza, że jesteś zdana tylko na siebie i musisz radzić sobie samotnie. Obawiasz się, jak bliscy zareagują na taką wiadomość? Co sobie o Tobie pomyślą? Co się stanie dalej? Jak będzie wyglądało Twoje życie?

Musisz pamiętać, że podobnie jak dla Ciebie, także dla Twoich bliskich, wiadomość o tym, że będziesz mieć dziecko może być szokiem. Często zdarza się, w pierwszej chwili,  że osoba której mówisz o swojej sytuacji może być zakłopotana, przestraszona lub zła. Na początku może nie wiedzieć, jak zareagować i co Ci powiedzieć. Wszystkim Wam jest trudno i wszyscy potrzebujecie czasu, by oswoić się z tą wiadomością. Dlatego nawet, gdy pierwsza reakcja bliskich na wieść o ciąży sprawi, że poczujesz się jeszcze gorzej, daj im trochę czasu, by przyzwyczaili się do tej myśli, a wtedy mogą stać się znacznie bardziej wspierający.

Jeśli jesteś w związku:

Jeśli jesteś w związku i okazuje się, że Ty i Twój chłopak będziecie mieć dziecko, starajcie się wspierać nawzajem:

 • Znajdźcie czas, by poważnie i spokojnie porozmawiać. Jest bardzo łatwo zacząć się nawzajem obwiniać czy ranić.
 • Mówcie o tym, co czujecie. Żadne z Was nie potrafi czytać w myślach, dlatego jeśli czegoś nie powiesz, to druga osoba się tego nie dowie.
 • Nie myśl, że od razu musicie podejmować jakieś decyzje i robić plany na przyszłość. Na początku oboje powinniście porozmawiać z rodzicami lub innymi osobami, z którymi czujecie się blisko, aby oni pomogli Wam zastanowić się, co dalej.

Jeżeli spędziłaś z ojcem dziecka tylko jedną noc albo zerwaliście, zanim dowiedziałaś się o ciąży, możesz nie być pewna, co powinnaś zrobić. Rozmowa z przyjaciółką, rodzicami albo zaufanym psychologiem/pedagogiem szkolnym o tej sprawie może być dobrym pomysłem. Idealnie jest, gdy obie strony (i Ty, i ojciec dziecka) jesteście zaangażowani w podejmowane decyzje, ale to nie zawsze jest możliwe.

Ty i Twoi rodzice

Czy myśl o powiedzeniu rodzicom o tym, że będziesz mieć dziecko sprawia, że drżysz ze strachu? Możesz czuć, że nie istnieje dobry moment na powiedzenie im o ciąży, ale spróbuj nie odkładać takiej rozmowy w nieskończoność. Im szybciej rodzice się dowiedzą, tym szybciej będą mogli przyzwyczaić się do tej myśli i Ci pomóc.

 • Jeśli masz dobry kontakt z rodzicami, jednak boisz się powiedzieć im obojgu o dziecku, może rozmowa z jednym z rodziców jest na początek lepszym rozwiązaniem.
 • Może bliższa jest Ci mama lub tata. Porozmawiaj najpierw z tym rodzicem, który daje Ci więcej wsparcia, a wtedy on może pomóc Ci powiadomić o tej nowej sytuacji pozostałych członków rodziny.
 • Rodzice mogą zareagować na wieść o ciąży w różnoraki sposób, ale zawsze warto podjąć taką rozmowę. Rodzice mogą czuć się dotknięci, zawiedzeni i źli, gdy odkryją, że spodziewasz się dziecka, a im o tym nie powiedziałaś.

Większość rodziców naprawdę chce pomóc, ale ich pierwsza reakcja często pokazuje zupełnie co innego. Twoi rodzice mogli nawet nie być świadomi, że uprawiasz seks, więc wieść o ciąży na początku może ich zaszokować i zdenerwować. Ich złość często jest wynikiem troski o Ciebie i tego, że zdają sobie sprawę, że dziecko w tak młodym wieku jest poważnym wyzwaniem. Tak jak i Ty, rodzice potrzebują czasu, żeby oswoić się z tą myślą. Jeśli bardzo obawiasz się reakcji rodziców i nie wyobrażasz sobie powiedzenia im o dziecku samotnie, możesz porozmawiać najpierw z inną bliską osobą (ciocią, babcią, wychowawczynią), która następnie pomoże Ci porozmawiać z rodzicami. Potrzebujesz życzliwej osoby, która pomoże Ci poradzić sobie z wieścią o ciąży i pomoże Ci przez czas, gdy rodzice będą oswajać się z nową sytuacją.

Pamiętaj, że nie jesteś jedyną nastolatką, która dowiedziała się, że zostanie mamą. Wiele dziewczyn przed Tobą i jeszcze wiele po Tobie będzie sobie musiało poradzić z taką nową sytuacją. Nieinformowanie bliskich o tym, że będziesz mieć dziecko, sprawia, że zostajesz z tym sama. Dlatego nawet, gdy myślisz w tym momencie, że ciąża to dla Ciebie koniec świata i nie wyobrażasz sobie rozmowy o tym z kimkolwiek, pamiętaj, że im szybciej komuś powiesz, tym szybciej możesz uzyskać pomoc i wsparcie, które w tej sytuacji jest Ci niezbędne. Przed Tobą wiele wyzwań związanych z przygotowaniem się do porodu i wychowaniem dziecka – im wcześniej Twoi bliscy dowiedzą się o Twojej sytuacji tym szybciej będą w stanie Ci pomóc.

Jeśli nie masz w swoim otoczeniu nikogo, komu mogłabyś zaufać, lub nie czujesz się na siłach by z nimi porozmawiać – możesz zadzwonić na bezpłatny numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Być może taka rozmowa pomoże Ci przygotować się do  dalszych kroków.

Autorka: Marta Matus