Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

24/05/2017

Oczekiwanie na przyjście na świat kolejnego dziecka jest wielkim wydarzeniem. Niesie za sobą wiele zmian, które niejednokrotnie bywają trudne i budzą duże napięcie. W tym czasie warto zwrócić szczególna uwagę na dziecko, które wraz z rodzicami także przeżywa szereg różnych emocji. Kluczem do wspierania dziecka w tym okresie jest zrozumienie jego perspektywy i podjęcie dalszych kroków, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i możliwość cieszenia się z nowego członka rodziny. Warto zacząć już na początku ciąży, aby dziecko mogło stopniowo przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości i zmian, które jako rodzice będziecie wprowadzać.

Perspektywa dziecka

Postaraj się wyobrazić następującą sytuację – twój najlepszy przyjaciel/przyjaciółka z dnia na dzień ogranicza z Tobą kontakt. Rzadko odbiera Twoje telefony, nie pojawia się na spotkaniach, a gdy chcesz opowiedzieć mu co u Ciebie słychać – ucina rozmowę. Dodatkowo dowiadujesz się, że powodem Waszego nikłego kontaktu jest jego/jej nowa znajomość. Czujesz duże rozgoryczenie, smutek, złość i niepokój. Dlaczego nic Ci nie mówiąc zrezygnował/zrezygnowała z Waszej relacji? Masz poczucie, że przestałeś być dla niego/dla niej ważny. Pomyśl sobie, że Twoje dziecko może być w bardzo podobnej sytuacji. Do tej pory miało 100% Twojej uwagi, zaangażowania i czasu. Nie musiało się Tobą z nikim dzielić bo przecież tata, mama czy też babcia byli zawsze. Po urodzeniu się kolejnego dziecka ta sytuacja może się zmienić. Dodatkowo dzieci posiadają niedojrzałe sposoby radzenia sobie z emocjami i mierzą się ze swoimi zadaniami rozwojowymi, które również są dla nich trudne. Ponadto dziecko posiada szereg różnych oczekiwań względem brata lub siostry. Wyobraża sobie świetnego kompana do zabaw, spacerów i żartów. Jednak zamiast tego, początkowo otrzymuje jedynie płacz i niejednokrotnie dużą ilość nakazów/zakazów – „bądź ciszej!”, „nie podchodź do siostry!”.

Po pierwsze – odraczanie!

Mając na uwadze tak znaczącą i trudną zmianę w życiu Twojego dziecka, ważne abyś zaczął od wprowadzenia pierwszej i podstawowej zmiany – odraczania. Gdy pojawi się kolejne dziecko, Twoje obecne będzie słyszało dużo komunikatów – „zaraz!”, „poczekaj”, „Mama/tata teraz nie może!”. To jest zupełnie naturalne, że Twój czas będzie od tej pory ograniczony. Aby Twoje dziecko mogło się do tego przyzwyczaić, zacznij wprowadzać takie zwroty już w okresie ciąży. Możesz to wykorzystać w prostych codziennych czynnościach, np. jeżeli zmywasz naczynia, a Twoje dziecko domaga się Twojej uwagi powiedz mu – „Mama/tata pozmywa jeszcze dwa talerze i już do Ciebie idzie!”.

Zmiany w otoczeniu dziecka

Pamiętaj, aby kwestie takie jak zmiana pokoju, przekazanie zabawek siostrze/bratu czy zakup nowych mebli, wprowadzać stopniowo i angażować w to dziecko. Pozwól mu zadecydować, które zabawki oddaje młodszemu rodzeństwu. Poczuje wtedy, że jego decyzje są ważne i szanowane. Jeżeli dziecko będzie stawiało opór, co jest całkowicie naturalne, bo mierzy się z pewnego rodzaju stratą, możesz pokazać mu wartość bycia starszym bratem/siostrą – „Takie zabawki są dla mniejszych dzieci. Ty możesz bawić się już innymi. Zobacz tutaj są takie zabawki i jeszcze inne – jakie bardzo lubisz”. Natomiast jeżeli dziecko, mimo wszystko będzie chciało zachować np. grzechotkę – pozwól mu na to. Najwidoczniej jest bardzo z nią związane, jak również może być dla niego swoistą „baza bezpieczeństwa”.

Jak to jest  mieć rodzeństwo

Poza pracą nad relacją między Tobą a dzieckiem, możesz również zadbać o przyjacielską relację między rodzeństwem. Nawet jeżeli jedno z nich jest jeszcze w brzuchu! Po pierwsze ważne, aby dziecko zobaczyło kim jest noworodek. Aby mu to ułatwić możesz odwiedzić znajomych, którzy mają małe dzieci, przeglądać książeczki lub oglądać bajki, gdzie pojawia się motyw nowo narodzonego dziecka. Pamiętaj, aby skupić się wtedy bardzo na emocjach, jakie przeżywa dziecko i z duża dozą spokoju tłumacz mu zasady postępowania z niemowlęciem. Dobrym pomysłem będzie także wybranie się wraz z dzieckiem na badanie USG. Stanie się dla niego wtedy bardziej realne gdzie jest dziecko, jak wygląda i że… naprawdę istnieje! Aby w czasie ciąży zacieśnić więź między rodzeństwem – dziecko może kupić zabawkę dla swojego brata/siostry. Pamiętaj, aby ta zabawka była istotna i np. zajmowała ważne miejsce w pokoju noworodka! Nowe rodzeństwo również może sprawić prezent dziecku – poprzez przyniesienie lizaka lub misia ze szpitala.

Wspomnienia

W okresie ciąży możesz także przypomnieć dziecku, że ono również było kiedyś małym „bobasem”. Dokładnie takim samym jak jego nowa siostra/brat. Zorganizuj wieczór np. wspólnego oglądania zdjęć. Postaraj się także opowiadać historie jakie towarzyszyły w tym czasie. Możesz wspomnieć o tym co dziecko wtedy lubiło, że potrzebowało bardzo dużo uwagi z Twojej strony, jakie było jego ulubione zajęcie, jak wyglądał rytm dnia. Przekażesz w ten sposób dziecku informacje na temat cyklu dnia niemowlęcia i zmian jakie zachodzą w życiu całej rodziny. Dodatkowo pokażesz w ten sposób dziecku, że ono też już kiedyś miało całą Twoją uwagę! Teraz podobny czas będzie miało jego rodzeństwo. To bardzo ważne, gdyż dziecko widząc Twoje zaangażowanie przy kolejnym, może poczuć się „gorsze” i odrzucone.

Regres

Pojawienie się nowego dziecka w rodzinie i związane z tym obawy starszego dziecka mogą powodować regres w jego zachowaniu. Jest to normalne zjawisko. Wykazując zachowania regresywne dziecko stara się przywrócić sobie zachwiane poczucie bezpieczeństwa. U dziecka mogą pojawić się: lęki (przed ciemnością, duchami, pozostaniem samemu), chęć spania z rodzicami, ssanie kciuka, moczenie się w nocy. Dziecko może również „zapomnieć” jak się ubrać czy zjeść samodzielnie mimo, iż wcześniej wykonywało te czynności. Pamiętaj, aby nie reagować złością i nie zakazywać mu powyższych czynności. Jeżeli Twoje dziecko chce spróbować założyć pieluszkę czy ssać smoczek – pozwól mu na to, przy jednoczesnym tłumaczeniu, że takie rzeczy należą do młodszych dzieci, że już z tego wyrosło i może podobnie jak mama i tata korzystać z toalety/nocnika.

autor: Magdalena Bernatowicz

Bibliografia:

Barrable, A i Barnett, J. (2017). Wyzwalacz szczęścia. Poradnik jak wychować szczęśliwe dziecko. PASCAL

Brazelton, T. i Sparrow, J. (2013). Rozwój dziecka od 0 do 3 lat. Sopot: GWP

Brazelton, T. i Sparrow, J. (2013). Rozwój dziecka od 3 do 6 lat. Sopot: GWP