Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS = Sudden Infant Death Syndrom)

24/05/2016

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS)

maluszek z poradnika dla pp1_8

Wokół zjawiska Nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) pojawia się wiele pytań i nieporozumień. Warto jednak wiedzieć co określa się mianem SIDS, i w jaki sposób można zminimalizować ryzyko jego wystąpienia.Nazwą Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS = Sudden Infant Death Syndrom) określa się nagłą śmierć niemowlęcia, której przyczyny nie są do końca znane. Obecnie definiuje się, że jest to niespodziewana śmierć zdrowego dziecka w wieku do 1. roku życia, której przyczyn nie są w stanie wyjaśnić: badanie autopsyjne, badanie miejsca śmierci ani analiza wywiadu klinicznego.

Szczegółowe badania niektórych przypadków wskazują na to, iż istnieje kilka czynników predysponujących do wystąpienia SIDS m.in.: słaby rozwój psychomotoryczny, obniżenie napięcia mięśni szyi i ramion, dłuższe okresy snu, wzmożona potliwość podczas snu, epizody sinicy lub blednięcia podczas snu, obecność refluksu żołądkowo – przełykowego, leniwe ssanie i męczenie się podczas karmienia.

Wiadomo, że SIDS występuje najczęściej:

 • pomiędzy 2. a 4. miesiącem życia;
 • w przypadku bliźniaków;
 • u chłopców;
 • podczas snu, szczególnie nad ranem;
 • w zimnych porach roku / zimnym klimacie;
 • u dzieci z niską wagą urodzeniową lub/i przed terminem;
 • zgon może poprzedzać zakażenie układu oddechowego lub przewodu pokarmowego.

W Polsce nie ma dostępnych informacji mówiących ile dzieci rocznie umiera na SIDS. Uznaje się, że na SIDS umiera ok. 2 na 1000 dzieci.

SIDS często dotyczy wcześniaków lub dzieci z niską masą urodzeniową, ze względu na niedojrzałość rozwojową kilku narządów, co w konsekwencji upośledza reakcję na stres (tj. infekcje, przegrzanie, szczepienie). Niedojrzałość Ośrodkowego Układu Nerwowego powoduje zakłócenie rytmu czuwania i snu. Organizm malucha niekiedy nie umie sobie sam z tymi niedogodnościami poradzić, a nie jest w stanie zaalarmować nikogo, w wyniku czego nagle umiera.

Lekarze uznają, że na nagłą śmierć łóżeczkową niemowlęcia ogromny wpływ ma palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży.
Warto o tym pamiętać!

Co może byc przyczyną SIDS?

 • infekcja układu oddechowego, przewodu pokarmowego;
 • zaburzenie równowagi termicznej (przegrzanie);
 • sen w ułożeniu na brzuszku (w pozycji tej obserwowano występowanie zaburzeń przepływu krwi w obszarze mózgu);
 • nadwrażliwość nerwów krtaniowych prowadząca do skurczu krtani. np. w wyniku fizjologicznego, wstecznego odpływu żołądkowo – przełykowego;
 • reakcja uczuleniowa na białka mleka krowiego;
 • niespecyficzne zaburzenie układu odpornościowego.

Najważniejsze w zapobieganiu SIDS jest wyodrębnienie dzieci, które są bardziej zagrożone wystąpieniem SIDS i otoczenie ich uważniejszą opieką.

Co możecie zrobić, aby ustrzec swojego maluszka od SIDS?

Układać niemowlę do snu w pozycji na plecach lub na boku.
Jak pokazał przykład USA, czy Anglii, dzięki kampanii edukacyjnej w której lekarze zalecali układanie dziecka do snu na plecach udało się dwukrotnie zmniejszyć ilość przypadków SIDS. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko należy dziecko kłaść do snu na plecach, ewentualnie na boku. Zmieniaj pozycję dziecku, kładź go na brzuszku w ciągu dnia – kiedy jesteś obok maluch może bezpiecznie ćwiczyć swoje mięśnie.

Zadbaj o odpowiednie miejsce spania dla dziecka: nie wkładaj do łóżeczka zabawek, zabezpiecz kocyk, którym przykrywasz dziecko, by dziecko nie mogło przykryć główki. Pamiętaj o tym, że dziecko nie powinno spać z rodzicami w łóżku, jeśli jedno z nich jest pod wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających (wzrasta wtedy znacząco ryzyko przyduszenia dziecka). Także, gdy jedno z Was pali lepiej, żeby niemowlę z Wami nie spało w jednym łóżku.

Zaniechać palenia papierosów w ciąży oraz unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Palenie papierosów przez ciężarne kobiety, czy przebywanie z dzieckiem w zadymionych pomieszczeniach źle wpływa na dziecko nie tylko z powodu możliwości wystąpienia SIDS. Zadbaj o to, by Twoje dziecko oddychało niezadymionym powietrzem: nie pal sama, a także nie pozwalaj innym, aby palili w pokoju w którym przebywa dziecko. Szczególnie dbaj, aby pokój w którym dziecko śpi nie było wypełnione dymem.

Nie przegrzewać niemowląt.
Nie ubieraj zbyt grubo dziecka, zadbaj, aby temperatura w pokoju, gdzie dziecko śpi nie była wyższa niż 20 st. Celsjusza.

Pamiętaj, że SIDS zdarza się rzadko, jednak zawsze skontaktuj się z lekarzem w razie zaobserwowania niepokojących zmian w stanie zdrowia dziecka.

 

Autorka: Anna Ostrowska-Pałubińska