Okres ciąży – co pomaga, a co szkodzi dziecku?

11/05/2016

W czasie dziewięciu miesięcy ciąży rozwijające się dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Zaczyna bić jego serce, kształtują się narządy, zaczyna się poruszać. Dziecko zaczyna również przeżywać pierwsze emocje. Docierające do niego sygnały ze świata zewnętrznego niosą informację na temat tego, jaki jest ten świat – przyjazny i przewidywalny czy niespokojny i chaotyczny?mama_ciaza_400

Szereg czynników, na działanie których wystawione będzie rozwijające się dziecko, zależy od jego matki i innych osób w jej otoczeniu. Poniżej znajduje się lista czynników, które wspierają prawidłowy przebieg ciąży, a zatem rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka oraz kształtowanie się więzi z jego opiekunami oraz lista czynników, które mogą w różnym stopniu wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży. Ważne jest, aby starać się dostarczać dziecku wszystko, co służy jego rozwojowi oraz wystrzegać się tego, co może zakłócić prawidłowy rozwój.

CZYNNIKI WSPIERAJĄCE

• Budowanie więzi z dzieckiem,

Czas ciąży jest bardzo ważny również dla zapoczątkowania dobrej relacji z dzieckiem. Nawiązywanie z nim kontaktu jeszcze przed urodzeniem jest możliwe np. poprzez mówienie do niego (śpiewanie, czytanie bajek), głaskanie brzucha, rozmowy z partnerem na temat dziecka, obserwowanie rozwoju płodu w czasie badania usg, wsłuchiwanie się w ruchy, jakie wykonuje dziecko („kopie”, „wierzga”, „robi fikołki”) i in. Ważne dla budowania więzi z dzieckiem jest również przygotowywanie samej/samego siebie na pojawienie się malucha. Istotne jest także, aby przyjąć dziecko takim, jakie ono jest, z jego indywidualnym temperamentem, wyglądem i emocjami, jakie przeżywa.

• Wsparcie, opieka i zaangażowanie otoczenia,

Pamiętaj, że Twój partner i najbliżsi również przeżywają różne emocje związane z oczekiwaniem na pojawienie się dziecka. Czasem mogą niepokoić się jeszcze bardziej niż Ty, szczególnie, gdy pod wpływem zmian hormonalnych miewasz złe samopoczucie. Nie wahaj się korzystać z ich wsparcia, mów o tym czego potrzebujesz, co Cię cieszy i niepokoi. Chętnie przyjmuj pomoc, kiedy tylko jest Ci potrzebna.

• Wiedza na temat rozwoju dziecka, przebiegu ciąży,

Czytaj i rozmawiaj na temat ciąży i porodu. Dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości i poczujesz się bardziej pewnie. Dziel się swoją wiedzą z najbliższymi – dzięki temu oni również będą bardziej przygotowani na to, co dzieje się z Tobą w czasie ciąży oraz jakie są potrzeby Twoje i rozwijającego się dziecka.

• Skorzystaj z oferty szkół rodzenia,

Szkoła rodzenia przygotowuje rodziców na wielu płaszczyznach do wydarzenia, jakim jest poród dziecka. Na zajęciach nauczysz się wielu praktycznych rzeczy związanych z porodem i opieką nad dzieckiem. Cotygodniowe zajęcia to również okazja do regularnego konsultowania pojawiających się w czasie ciąży wątpliwości oraz poznania innych par w podobnej sytuacji.

• Dbanie o dobre samopoczucie,

Dbaj o siebie i swoje samopoczucie! Możesz, tak jak polecają to poradniki, chodzić na spacery lub słuchać relaksującej muzyki, ale na pewno masz też swoje własne sposoby na poprawienie sobie nastroju. Słuchaj swego ciała ono podpowie Ci co jest dla ciebie najlepsze.

• Korzystanie ze wsparcia innych rodziców,

Każda kobieta przeżywa ciążę w swój własny, indywidualny sposób, jednak ogólne prawidłowości związane z tym okresem są podobne. Dlatego warto spędzać czas z innymi kobietami w ciąży i rodzicami małych dzieci. Wspólnie możecie dzielić troski i radości oczekiwania na dziecko. Po porodzie można również skorzystać z oferty miejscowych grup wsparcia dla rodziców małych dzieci.

• Dostateczna ilość snu,

W czasie ciąży prawdopodobnie Twoje zapotrzebowanie na sen będzie większe niż zazwyczaj. Sen jest ważny, ponieważ pozwoli Ci zregenerować siły i wpłynie pozytywie na Twoje samopoczucie.

• Regularne wizyty u lekarza oraz stosowanie się do jego zaleceń,

Nie lekceważ zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Dobra opieka lekarska na pewno pozytywnie wpłynie na rozwój Twojego dziecka i Twoje dobre samopoczucie. Ty i Twoi najbliżsi również będziecie spokojniejsi wiedząc, że jesteś pod dobrą opieką.

• Dbanie o zdrowie fizyczne,

Pamiętaj o prowadzeniu zdrowego trybu życia w czasie ciąży oraz o prawidłowym odżywianiu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a Ty czujesz się dobrze, nie powinnaś rezygnować z aktywności fizycznej. Najbardziej zaleca się pływanie, spacery oraz gimnastykę dla kobiet w ciąży. Unikaj sportów, które wiążą się z dużym wysiłkiem lub możliwością urazów.

• Dbaj o swój wygląd,

Nie rezygnuj z makijażu, ładnego stroju, wizyty u fryzjera. Zadbany wygląd wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie, a dla otoczenia będzie sygnałem, że akceptujesz swój odmienny stan i cieszysz się nim.

CZEGO NALEŻY UNIKAĆ

• Alkohol,

Nawet jeśli tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powinnaś całkowicie zaprzestać stosowania alkoholu w każdej postaci (również wina, piwa, likieru i in.). Nawet najmniejsza ilość alkoholu spożyta w czasie ciąży może spowodować uszkodzenie rozwijającego się płodu. Nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu, którą mogłaby spożyć kobieta w ciąży. Każda dawka może spowodować Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS).

• Nikotyna,

Zarówno palenie jak i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach może być przyczyną groźnych powikłań. Masz prawo domagać się, aby domownicy oraz koledzy w pracy nie palili w pomieszczeniach, w których przebywasz. Badania dowodzą, że nawet bierne palenie wpływa na większość podatność noworodka na choroby.

• Narkotyki,

Zażywanie narkotyków pogarsza czynność łożyska, może wywołać zaburzenia rozwojowe, poród przedwczesny oraz niską masę urodzeniową. Po urodzeniu u matek dzieci zażywających narkotyki występuje wiele zaburzeń oddechowych, krążeniowych i in.

• Kofeina,

Kofeina zawarta w kawie, herbacie oraz coca-coli przedostaje się do układu krążenia Twojego dziecka. Nadmiar kofeiny może powodować poronienia oraz zaburzenia czynności serca u noworodka.

• Stosowanie leków nieodpowiednich dla kobiet w ciąży,

Nie stosuj żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Nawet stosowanie preparatów witaminowych oraz leków do użytku zewnętrznego, np. maści, powinno być skonsultowane z lekarzem. Zawsze informuj lekarza, że jesteś w ciąży lub że ją u siebie podejrzewasz. Jeśli jednak lekarz, wiedząc o ciąży, zaleci Ci stosowanie leku, nie musisz nadmiernie obawiać się, że zaszkodzi on Tobie lub dziecku.

• Stres, konflikty

Dziecko najlepiej rozwija się w atmosferze radości, spokoju i bezpieczeństwa. Niestety nie zawsze możemy w pełni wyeliminować stres z naszego życia. Dlatego na tyle, na ile to możliwe, postaraj się zapewnić sobie i dziecku jak najwięcej chwil relaksu i szczęścia. Pamiętaj, że Twoje dziecko słyszy to, co Ty, oraz odczuwa Twój smutek, niepokój i lęk. Postaraj się wprowadzić w Twoim otoczeniu zmiany, które pozwolą Ci uniknąć nadmiernego stresu, np. nie bierz na siebie zbyt stresujących zadań w pracy. Korzystaj również ze wsparcia najbliższych – ich obecność w tym czasie będzie dla Ciebie szczególnie ważna.