Stop dla potrząsania dzieckiem

11/05/2016

Dlaczego potrząsanie dzieckiem jest tak bardzo niebezpieczne?

Głowa dziecka jest duża i ciężka w porównaniu z reszta ciała. Mięśnie szyi niemowlęcia są słabo rozwinięte i nie zapobiegają mimowolnym ruchom głowy. Potrząsanie dzieckiem powoduje gwałtowne i silne ruchy głowy do przodu i do tyłu, co może prowadzić do uszkodzenia cienkich naczyń krwionośnych i wylewu krwi do mózgu. Skutkiem tego może być:

  • utrata wzroku,
  • utrata słuchu,
  • napady drgawkowe,
  • trudności w nauce,
  • niekiedy nawet śmierć.

Dlaczego zdarza się, że rodzice potrząsają dzieckiem?

Rodzice mogą tracić panowanie nad sobą z powodu zmęczenia, stresu, rozdrażnienia, poczucia bezradności – szczególnie, kiedy niemowlę dużo płacze, nie śpi w nocy albo nie chce jeść. Należy jednak pamiętać, że potrząsanie małym dzieckiem zawsze stanowi dla niego zagrożenie.

Czy potrząsanie starszym dzieckiem też może mu zaszkodzić?

Największe niebezpieczeństwo grozi niemowlętom (czyli dzieciom poniżej 12 miesiąca życia), ale potrząsanie starszym dzieckiem również grozi poważnymi urazami.

Czy coś poza potrząsaniem może spowodować u dziecka urazy?

Tak. Szczególnie groźne są wszelkie uderzenia w głowę. Duże niebezpieczeństwo wiąże się również z podrzucaniem dziecka. Do czasu kiedy dziecko nie podrośnie należy unikać gwałtownych zabaw.

Pamiętaj…

– Niemowlę jest kruche i delikatne. Nigdy nim nie potrząsaj.

– Nawet jeśli wydaje Ci się, że dziecko straciło przytomność albo przestało oddychać, nie potrząsaj nim. To może mu tylko zaszkodzić.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku edukacyjnego nt. tego, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, towarzyszącymi rodzicielstwu, by nie zrobić dziecku krzywdy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej – zapoznaj się z ulotką “Ostrożnie, dziecko!” pobierz pdf >>

Ulotka skierowana jest do rodziców niemowląt: zawierająca instrukcję bezpiecznego noszenia i trzymania niemowlęcia. Zawiera informacje dotyczące tego, dlaczego potrząsanie dzieckiem i szarpanie go może być niebezpieczne i może powodować urazy.

Pliki do pobrania