Podhale dla dzieci. Już w grudniu w Ludźmierzu zostanie otwarte pierwsze na Podhalu Centrum Pomocy Dzieciom
05.09.2022
5 września burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, zastępca Wójta Gminy Nowy Targ Marcin Kolasa, prezes Szpitala Miejskiego w Rabce Zdroju, prezeska Fundacji PoWer Weronika Potaczek oraz prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowska podpisali porozumienie o współpracy na rzecz dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Jego sygnatariusze zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań na rzecz dzieci, efektem czego będzie uruchomienie w Ludźmierzu pierwszego w tym regionie, a ósmego w Polsce, Centrum Pomocy Dzieciom. Centrum będzie oferować nieodpłatną pomoc dzieciom i rodzinom z okolicznych powiatów.
Centra Pomocy Dzieciom powstają w Polsce od 2018 r. z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Trzy z nich (w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim) prowadzi sama FDDS, a do zakładania kolejnych zachęca aktywne i doświadczone w pracy na rzecz dzieci organizacje w całej Polsce. Już w grudniu tego roku pierwsze Centrum Pomocy Dzieciom na Podhalu zostanie otworzone przez działającą w Rabce-Zdroju Fundację PoWer.
Wraz z moim zespołem już od 2014 r. wspieramy dzieci doświadczające przemocy i zmagające się z problemami zdrowia psychicznego. Z każdym kolejnym rokiem obserwujemy, że potrzeby są coraz większe. Stąd pomysł, aby rozwinąć się w stronę działalności nieodpłatnej dla podopiecznych, czyli założyć Fundację PoWer, a jednocześnie skorzystać z najlepszych istniejących w Polsce wzorców wspierania dzieci pokrzywdzonych przestępstwem, jakie realizuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w swoich Centrach Pomocy Dzieciom. Jestem przekonana, że dzięki dobrej współpracy zarówno z samorządem i instytucjami lokalnymi, jak i z pozostałymi CPD, nasza oferta pomocowa będzie jeszcze lepsza niż dotychczas – mówi Weronika Potaczek, prezeska Fundacji PoWer.
To niezwykle ważne porozumienie dla Rabki Zdroju, które od 1996 roku cieszy się zaszczytnym mianem Miasta Dzieci Świata. Prowadzimy i aktywnie wspieramy wiele działań na rzecz dzieci. Rozmowy z pedagogami szkolnymi, pracownikami socjalnymi i zaangażowaną społecznością lokalną o potrzebach dzieci i tym, jak jeszcze skuteczniej możemy zadbać o ich dobro, bezpieczeństwo i rozwój jest ważnym elementem naszej codziennej pracy. Bardzo się cieszę, że to właśnie Ludźmierzu powstanie pierwsze na Podhalu Centrum Pomocy Dzieciom. Jestem pewien, że doświadczenia i zaangażowanie obu organizacji stojących za tą inicjatywą gwarantują, że dzieci i rodziny w trudnym momencie swojego życia otrzymają profesjonalną pomoc i wsparcie, jakiego potrzebują. Dobrze mieć wokół siebie osoby, na które można liczyć - mówi Leszek Świder burmistrz miasta Rabki Zdroju.

fot. Piotr Kuczaj
Dziecko w centrum
Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu będzie działało według tych samych zasad i standardów, które sprawdziły się w innych tego typu placówkach w Polsce i na świecie. Pierwsze takie ośrodki (Child Advocacy Centres) przeznaczone dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem powstawały w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii, gdzie funkcjonują w oparciu o model Barnahus.
Barnahus i wzorowane na nim Centrum Pomocy Dzieciom to system wsparcia, który oferuje wszechstronną, profesjonalną, interdyscyplinarną pomoc potrzebną do tego, aby dziecko jak najszybciej mogło wrócić do równowagi po doświadczeniu przemocy lub wykorzystywania seksualnego. Opieka terapeutów dziecięcych, psychologów, psychiatrów, lekarzy pediatrów, prawników jest dostępna pod jednym dachem, w jednym – przyjaźnie zaprojektowanym i przystosowanym do potrzeb dzieci – miejscu. Nad poprawą stanu dziecka i wsparciem niekrzywdzącego rodzica pracuje stały, interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy systematycznie się spotykają i informują o postępach lub problemach, jakie napotykają w tym procesie. Dzięki temu rodzic i dziecko nie muszą szukać pomocy w wielu różnych instytucjach, opowiadać o trudnych doświadczeniach w kolejnych placówkach, rezerwować miejsca na wizytę u specjalistów w wielu kolejkach.
Podstawowym standardem funkcjonowania Centrów Pomocy Dzieciom jest to, że wszystkie działania i decyzje podejmujemy w oparciu o najlepiej pojęty interes dziecka, w najszybszym możliwym czasie, bez zbędnej zwłoki. Oraz – co równie ważne – że dziecko ma prawo do wyrażania swoich opinii i otrzymywania zrozumiałych dla siebie informacji np. na temat tego, co będzie się działo w procedurach prawnych, w których uczestniczy – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Siła współpracy
Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu nie będzie wyizolowaną wyspą na pomocowej mapie miasta, przeciwnie – planuje intensywną współpracę z samorządem oraz innymi instytucjami i służbami zajmującymi się wspieraniem dziecka i rodziny.
Wspólne konsultowanie działań międzyinstytucjonalnych, przynajmniej w pewnym zakresie, pozwala na znacznie skuteczniejszą pomoc naszym podopiecznym i sprawia, że oferta wsparcia jest lepiej dostosowana do ich potrzeb. Dlatego w ramach sieci CPD staramy się podpisywać formalne porozumienia o współpracy z innymi instytucjami działającymi w regionie: pomocą społeczną, policją, prokuraturą, sądem, ochroną zdrowia, oświatą itp. – mówi Beata Wojtkowska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Dzięki szkoleniom dla lokalnych profesjonalistów pracujących z dziećmi, które od kilku lat organizowaliśmy z moim zespołem, nawiązaliśmy wiele cennych kontaktów. Teraz w ramach działalności CPD ta współpraca będzie się stawała jeszcze pełniejsza, bardziej ustrukturyzowana i wyraźniej wpisana w codzienną działalność – bardzo się z tego cieszę. Chciałabym, aby nasze Centrum pomagało dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem z powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i limanowskiego – przynajmniej na początek. W budynku będzie się znajdował dostosowany do obowiązujących standardów przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci. Mamy nadzieję nawiązać współpracę z sądami w Nowym Targu, Limanowej, Zakopanem i Nowym Sączu i zapraszać sędziów do korzystania z tego pomieszczenia dla jak najlepszej ochrony praw dzieci uczestniczących w procedurach – podsumowuje Weronika Potaczek, prezeska Fundacji PoWer.
Finansowanie działalności Centrum Pomocy Dzieciom w początkowym okresie zostanie pokryte dzięki środkom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które organizacja pozyskała od międzynarodowych organizacji Save the Children, Plan International oraz firmy IKEA a także wsparciu firmy Blachotrapez z Rabki-Zdroju.

fot. Piotr Kuczaj