Jakie kryteria musi spełnić firma?
Aby podpisać Kodeks, należy:
- Wypracować wewnętrzną politykę i procedury postępowania, mające na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.
- Przeprowadzić szkolenia personelu na temat Kodeksu i procedur postępowania.
- Wprowadzić w umowach z podwykonawcami klauzule potępiające turystykę seksualną i informować o działaniach podejmowanych przeciwko tej formie wykorzystywania dzieci.
- Informować turystów i osoby podróżujące o problemie wykorzystywania seksualnego dzieci i o możliwościach przeciwdziałania temu zjawisku.
- Angażować współpracujące firmy – informować o wprowadzonej polityce, zachęcać do podpisania Kodeksu i zgłaszania niepokojących sytuacji.
- Złożyć sprawozdanie z realizacji polityki ochrony dzieci i przestrzegania zasad Kodeksu.
Jakie firmy podpisały Kodeks postępowania?
Kodeks podpisało ponad 1000 firm na całym świecie. W Polsce został dotychczas podpisany 9 października 2012 r., przez Grupę Hotelową Orbis, która wypełnia wszystkie jego kryteria. Członkostwo dzieli się na trzy kategorie:
- „Top Members” – to firmy, które od co najmniej 12 miesięcy wzorcowo wypełniają wszystkie zasady Kodeksu i opłacają składki członkowskie.
- „Members” – to firmy, które podpisały Kodeks, zobowiązały się do przestrzegania jego zasad i opłaciły składki członkowskie.
- „Signatories” – to firmy, które podjęły działania mające na celu podpisanie Kodeksu i przestrzeganie jego zasad. Sygnatariusze mogą zostać członkami po podpisaniu Kodeksu.
Ważnym jest, żeby międzynarodowe firmy, które podpisały Kodeks, podejmowały praktyczne działania na rzecz ochrony dzieci w krajach, w których prowadzą swoje oddziały.
Jak Kodeks działa w Polsce?
Kodeks postępowania został oficjalnie podpisany przez Grupę Hotelową Orbis z Komendą Główną Policji i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacją Dzieci Niczyje): www.policja.pl/pol/aktualnosci/81451,dok.html.
Kodeks jest narzędziem promowanym w ramach Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: www.handelludzmi.eu/hl/baza-wiedzy/krajowy-plan-dzialan.
Przykłady efektów wdrożenia Kodeksu:
W Szczecinie, dzięki czujności recepcjonistki zatrzymano mężczyznę, który przyprowadził do hotelu, w celu wykorzystania seksualnego, dwóch chłopców. Chłopcy zostali sprowadzeni z pobliskiego centrum handlowego, gdzie przebywali bez opieki. Sprawa trafiła do prokuratury.
We Wrocławiu, dzięki szybkiej reakcji pracowników hotelu zatrzymano mężczyznę, który przyprowadził do hotelu chłopców w celu wykorzystywania seksualnego. Chłopcy przebywali w tym czasie pod jego opieką. Sprawca posiadał przy sobie również materiały pornograficzne, otrzymał wyrok 7 lat więzienia.
To, czy Kodeks przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dzieci, zależy od Państwa! Przestrzeganie zasad Kodeksu, to również kwestia bezpieczeństwa Państwa firmy.
Jak przystąpić do Kodeksu w Polsce?
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pełni rolę oficjalnego przedstawiciela Kodeksu Postępowania w Polsce (ang. Local Code Representative) i wspiera firmy we wdrażaniu zasad zawartych w Kodeksie.
Nasza oferta:
– pomagamy firmom wypracować wewnętrzną politykę ochrony dzieci
– prowadzimy szkolenia dla pracowników branży turystycznej
– współorganizujemy oficjalne podpisanie Kodeksu
Jeżeli są Państwo zainteresowani wdrożeniem Kodeksu w firmie zapraszamy do kontaktu drogą mailową: kodeks@fdds.pl lub telefonicznie: 22 616 02 68.