Telefon zaufania dla dzieci
i młodzieży 116 111
Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
potrzebuje Twojej pomocy!
W ciągu 14 lat działania telefonu odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń od dzieci, które szukają pomocy.
Ponad 4000 razy ratowaliśmy zdrowie i życie w trakcie tych rozmów.
Przekaż 1,5%
KRS 0000 20 44 26
Dlaczego dzieci nie proszą
o pomoc bliskich?
Czasem dziecko jest tak przytłoczone swoim problemem, że nie jest w stanie zauważyć, że obok jest ktoś kto pomoże. Mimo że obok są ludzie - przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, nauczyciele.
Nie rozmawiają z rodzicami, bo myślą, że oni mają już wystarczająco dużo własnych problemów, więc nie chcą ich obarczać swoimi. Wielokrotnie udają przed rodziną i przyjaciółmi, że wszystko jest OK - aż do ostatniej chwili.
Nawet jeśli relacja z dzieckiem jest bliska, są sytuacje, w których dzieciom łatwiej jest rozmawiać o problemach z nieznajomymi.
Dzieci wiedzą, że mogą na nas liczyć każdego dnia, o każdej porze. Nie chcemy i nie możemy ich zawieść.
Niewystarczające finansowanie
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży uzupełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Możliwość anonimowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych - ale także w codziennych trudnościach - ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest wciąż w dramatycznym kryzysie.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży jedynie dzięki wpłatom darczyńców, a także zbiórkom, wpływom z 1,5% oraz darowiznom naszych partnerów biznesowych i sponsorów.
Obecnie przy maksymalnej mocy działania linii 116 111 możemy odebrać około 40% połączeń. To dużo, ale wciąż niewystarczająco. Roczny koszt działania telefonu to około 5 mln złotych. Dzięki temu zatrudniamy około 60 psychologów dyżurujących 24h/7 oraz utrzymujemy całą infrastrukturę teleinformatyczną i siedzibę telefonu. Ta kwota zakłada utrzymanie bieżącej działalności, bez możliwości zwiększania odbieralności telefonów czy rozwoju innych kanałów komunikacji (które są bardziej intuicyjne dla dzieci i młodzieży).
W 2022 nie otrzymaliśmy na utrzymanie telefonu żadnych dotacji publicznych. Obecnie nadal aplikujemy o dotacje ze środków publicznych we wszystkich konkursach ogłaszanych przez różne resorty lub władze samorządowe w celu zapewnienia finansowania na 2023 rok, jednak publicznych możliwości jest obecnie niewiele. Jesteśmy zdeterminowani, by zachować ciągłość działania telefonu 116 111. Dla dzieci czasem jest to jedyna dostępna forma kontaktu ze specjalistą i realna szansa na pomoc.
Priorytetem jest zachowanie ciągłości całodobowego funkcjonowania linii 116 111, aby zapewniała wsparcie i pomoc potrzebną dzieciom.
Telefon zaufania 116 111 jest dla Fundacji działaniem priorytetowym. Do jego utrzymania i rozwoju niezbędne jest zapewnienie stabilnego finansowania – zarówno jeśli chodzi o czas obecny, jak i w perspektywie długofalowej. Nie chcemy, aby z powodu niewystarczających środków finansowych, funkcjonowanie telefonu 116 111 było ponownie zagrożone.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest organizacją pozarządową, która od 30 lat kompleksowo zajmuje się problematyką przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci.