Telefon zaufania dla dzieci
i młodzieży 116 111
Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
potrzebuje Twojej pomocy!

W ciągu 14 lat działania telefonu odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń od dzieci, które szukają pomocy.
Ponad 4000 razy ratowaliśmy zdrowie i życie w trakcie tych rozmów. 

1,5% Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - spot telefonu zaufania 116 111_przemoc rówieśnicza
1,4 mln
odebranych telefonów
96 000
odpowiedzi na wiadomości
4 000
interwencji
3 min.
co tyle średnio dzwoni nasz telefon
3 x
dziennie interweniujemy ratując zdrowie i życie 

Przekaż 1,5%
KRS 0000 20 44 26

Dlaczego dzieci nie proszą
o pomoc bliskich?

Czasem dziecko jest tak przytłoczone swoim problemem, że nie jest w stanie zauważyć, że obok jest ktoś kto pomoże. Mimo że obok są ludzie - przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, nauczyciele.

Nie rozmawiają z rodzicami, bo myślą, że oni mają już wystarczająco dużo własnych problemów, więc nie chcą ich obarczać swoimi. Wielokrotnie udają przed rodziną i przyjaciółmi, że wszystko jest OK - aż do ostatniej chwili.

Nawet jeśli relacja z dzieckiem jest bliska, są sytuacje, w których dzieciom łatwiej jest rozmawiać o problemach z nieznajomymi.

Dzieci wiedzą, że mogą na nas liczyć każdego dnia, o każdej porze. Nie chcemy i nie możemy ich zawieść.

116 111

telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 

Nie potrafię sobie z tym poradzić i nie mam z kim porozmawiać

Słucham Ciebie, opowiesz mi?  

Mój tata znęca się nade mną i mamą. Bije nas, grozi, że nie możemy nikomu opowiedzieć, co dzieje się w naszym domu. Mama tylko płacze i milczy. Nie wiem co robić. Już nie daję rady. 

Jakiś czas temu pokłóciłam się z przyjaciółką i teraz ona... [milczenie]

Tak? Chcesz powiedzieć więcej? 

Nastawia wszystkich w klasie przeciwko mnie… Wyśmiewają mnie, stworzyli takiego mema z moim zdjęciem, ostatnio schowali mi plecak. Nie chcę już chodzić do szkoły.

Nie wiem, od czego zacząć… Dzieje się ze mną coś dziwnego. 

Opowiesz więcej?

Nie mogę spać, nie mam siły wstawać do szkoły. Bardzo stresują mnie nawet drobne rzeczy, już nic mnie nie cieszy…. Najchętniej całe dnie spędzałbym w łóżku.  


 

Trochę się krępuję, bo jeszcze nikomu o tym nie mówiłam… 

Chcesz spróbować teraz? 

Chyba… chyba zakochałam się w swojej koleżance. Nie mogę przestać o niej myśleć. Nie wiem, jak to rozumieć. Strasznie się boję, że ona albo ktoś ze szkoły się zorientuje.  


 

Niewystarczające finansowanie  

116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży uzupełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Możliwość anonimowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych - ale także w codziennych trudnościach - ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest wciąż w dramatycznym kryzysie.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży jedynie dzięki wpłatom darczyńców, a także zbiórkom, wpływom z 1,5% oraz darowiznom naszych partnerów biznesowych i sponsorów.

Obecnie przy maksymalnej mocy działania linii 116 111 możemy odebrać około 40% połączeń. To dużo, ale wciąż niewystarczająco. Roczny koszt działania telefonu to około 5 mln złotych. Dzięki temu zatrudniamy około 60 psychologów dyżurujących 24h/7 oraz utrzymujemy całą infrastrukturę teleinformatyczną i siedzibę telefonu. Ta kwota zakłada utrzymanie bieżącej działalności, bez możliwości zwiększania odbieralności telefonów czy rozwoju innych kanałów komunikacji (które są bardziej intuicyjne dla dzieci i młodzieży).

W 2022 nie otrzymaliśmy na utrzymanie telefonu żadnych dotacji publicznych. Obecnie nadal aplikujemy o dotacje ze środków publicznych we wszystkich konkursach ogłaszanych przez różne resorty lub władze samorządowe w celu zapewnienia finansowania na 2023 rok, jednak publicznych możliwości jest obecnie niewiele. Jesteśmy zdeterminowani, by zachować ciągłość działania telefonu 116 111. Dla dzieci czasem jest to jedyna dostępna forma kontaktu ze specjalistą i realna szansa na pomoc.

Priorytetem jest zachowanie ciągłości całodobowego funkcjonowania linii 116 111, aby zapewniała wsparcie i pomoc potrzebną dzieciom.

Telefon zaufania 116 111 jest dla Fundacji działaniem priorytetowym. Do jego utrzymania i rozwoju niezbędne jest zapewnienie stabilnego finansowania – zarówno jeśli chodzi o czas obecny, jak i w perspektywie długofalowej. Nie chcemy, aby z powodu niewystarczających środków finansowych, funkcjonowanie telefonu 116 111 było ponownie zagrożone.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest organizacją pozarządową, która od 30 lat kompleksowo zajmuje się problematyką przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. 

Udostępnij:

Jak można nas wesprzeć?

Twoja darowizna sprawia, że możemy pomóc kolejnemu dziecku

wspiera przygotowanie dziecka do przesłuchania

Wspieraj nas

wspiera edukację dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu

Wspieraj nas

wspiera terapię dziecka, które doświadczyło przemocy

Wspieraj nas