Centra Pomocy Dzieciom
Centra Pomocy Dzieciom to specjalistyczne placówki, w których dzieci pokrzywdzone przestępstwami, głównie wykorzystywaniem seksualnym i przemocą, oraz ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymują interdyscyplinarną pomoc pod jednym dachem.
Skrzywdzone dziecko, które nie dostanie odpowiedniego wsparcia, ma trudności w odzyskaniu poczucia własnej wartości i zaufania do ludzi.
Nasi specjaliści – psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, psychiatrzy i prawnicy – każdego dnia w Centrach Pomocy Dzieciom podejmują interwencje kryzysowe, udzielają konsultacji, prowadzą z dziećmi spotkania terapeutyczne. Udzielają też wsparcia prawnego i psychologicznego rodzicom naszych podopiecznych, by wiedzieli, jak radzić sobie z trudną sytuacją, jak najlepiej pomóc swojemu dziecku i jak dbać o interesy dziecka. Jest to szczególnie ważne, gdy w związku ze skrzywdzeniem dziecka uruchomione zostają procedury prawne. Rodzicom bardzo potrzebne jest to, że mogą liczyć na wsparcie w całym procesie interwencji karnej.
Zespół placówki działa we współpracy z lokalnymi służbami – sądami, prokuraturami, miejskimi ośrodkami pomocy społecznej, placówkami ochrony zdrowia, oświaty, czy policją. Pomoc w CPD jest bezpłatna.
Od 2018 roku koordynujemy działaniami pięciu Centrów Pomocy Dzieciom. Aktualnie prowadzimy trzy takie Centra – w Gdańsku, w Starogardzie Gdańskim i w Warszawie. Kolejne dwa prowadzone są przez organizacje partnerskie: Stowarzyszenie Szansa w Głogowie i Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku.
W Centrach Pomocy Dzieciom udzielamy dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego bezpłatnego wsparcia psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego. Nasi terapeuci pomagają dzieciom poradzić sobie z lękiem, złością i poczuciem winy. Centrum gwarantuje również pomoc medyczną, udzielaną przez lekarzy znających specyfikę psychicznych i somatycznych konsekwencji krzywdzenia.
Zakres pomocy:
- konsultacje psychologiczno-pedagogiczne, psychiatryczne, porady prawne, prowadzenie terapii indywidualnej dla dzieci pokrzywdzonych oraz dla ich rodziców i opiekunów;
- interwencje w sytuacjach kryzysowych w przypadkach podejrzenia przestępstw wobec dzieci;
- konsultacje dla profesjonalistów (psychologów, pedagogów, pracowników służby zdrowia, pracowników socjalnych) podejrzewających lub stwierdzających przestępstwa i krzywdzenie dzieci;
- grupy wsparcia, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz rodziców i opiekunów;
- indywidualne lub grupowe przygotowanie do udziału w procedurach karnych.