Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieci. Zapraszamy na 18. Ogólnopolską Konferencję „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” online już 17 października
08.10.2021
Jak z perspektywy najnowszych badań wygląda w Polsce lokalna oferta wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem? Czy nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy pozwoli na lepszą ochronę dzieci? Dlaczego nie możemy dłużej zwlekać z wprowadzeniem systemowej analizy krzywdzenia dzieci i jak to rozwiązanie funkcjonuje w praktyce? Jaka jest rola przedstawicieli zawodów medycznych w diagnozie wykorzystywania seksualnego dzieci? To tylko kilka z zagadnień, które zostaną poruszone podczas 18. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” w dniach 17-20 października. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapisy trwają do 18 października.
Ogólnopolska Konferencja „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” jest organizowana przez nas już po raz 18., podobnie jak w ubiegłym roku w formule online. Na tegoroczny program składa się 20 sesji i paneli dyskusyjnych z udziałem ponad 40 krajowych i międzynarodowych specjalistów, którzy podzielą się swoją wiedzą z zakresu m.in. prawa, psychoterapii i profilaktyki krzywdzenia dzieci. Artystycznym wstępem do wydarzenia będzie emisja spektaklu „To my jesteśmy przyszłością!” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Merytoryczna część konferencji rozpocznie się w poniedziałek 18 października o godzinie 9.00.
Fakt, że to już 18. edycja naszego wydarzenia, pokazuje długą drogę, którą przebyliśmy, ale także świadczy o tym, jak potrzebne jest tego typu forum umożliwiające wymianę wiedzy i doświadczeń. Praca naszej Fundacji i wielu innych organizacji wskazuje, że interdyscyplinarna współpraca skupiona wokół potrzeb dzieci przynosi najlepsze rezultaty. Serdecznie zapraszam do udziału wszystkie osoby chętne do poszerzania swojej perspektywy zawodowej i jeszcze skuteczniejszej pomocy. My dorośli nie jesteśmy bezradni wobec przemocy – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Wymiar sprawiedliwości przyjazny dzieciom
W czasie konferencji jak zwykle wiele uwagi zostanie poświęcone rozwiązaniom prawnym i systemowym mającym na celu ochronę dzieci pokrzywdzonych przemocą. To nie przypadek – właśnie kontakt z wymiarem sprawiedliwości, a następnie ze służbami i instytucjami, które mają za zadanie zapewnienie profesjonalnego wsparcia, odgrywa decydującą rolę w procesie powrotu dziecka do równowagi emocjonalnej.
Podczas sesji inaugurującej wydarzenie zostanie zaprezentowana najnowsza kampania społeczna naszej Fundacji „Wysoki sądzie, zobacz mnie”, zwracająca uwagę na specyfikę postępowań sądowych z udziałem dzieci oraz na potrzeby niepełnoletnich uczestników tych postępowań.
Linda Cordisco Steele z amerykańskiego National Children’s Advocacy Centre podzieli się swoim 30-letnim doświadczeniem w przesłuchiwaniu dzieci wykorzystywanych seksualnie. Jeden z paneli dyskusyjnych będzie poświęcony wyzwaniom, z którymi borykają się kuratorzy procesowi, czyli prawni reprezentanci dzieci uczestniczących w procedurach sądowych. Czy zmiany wprowadzane w prawie zapewnią lepszą ochronę dzieci przed krzywdzeniem? Na to pytanie będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy panelu dotyczącego nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Katarzyna Makaruk i Joanna Włodarczyk z FDDS przedstawią wyniki swojego najnowszego badania dotyczącego tego, jak wygląda w Polsce lokalna oferta wsparcia dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i w jakim stopniu zaspokaja ona potrzeby podopiecznych.
Międzynarodowe wzory
Wiele uwagi zostanie poświęcone systemowej analizie przypadków śmierci dzieci, o której wprowadzenie w Polsce od lat zabiega nasza Fundacja (projekt ustawy przygotowany przez Fundację i Kancelarię Prezydenta zgodnie z zapowiedziami powinien wkrótce trafić do Sejmu). Dlaczego tego typu rozwiązanie może realnie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dzieci zagrożonych przemocą i jak od lat sprawdza się ono w Wielkiej Brytanii? O tym będą dyskutowali podczas konferencji minister Andrzej Dera, Joanna Gorczowska, która była zawodowo zaangażowana w realizację analogicznych procedur (Serious Case Reviews) w Anglii, oraz Katarzyna Katana i Renata Szredzińska z Fundacji.
Uczestnicy wydarzenia przekonają się także, jakie luki występują w naszym obecnym systemie wsparcia i jak w praktyce może wyglądać systemowa analiza przypadków śmierci dzieci podczas warsztatu na ten temat, który poprowadzą Anna Krawczak z Uniwersytetu Warszawskiego i Jolanta Zmarzlik z FDDS. Liczba miejsc na warsztat jest ograniczona, osoby chętne będą proszone o zapisywanie się niezależnie od zapisów na konferencję, więcej informacji na ten temat podczas panelu „Systemowa analiza przypadków śmierci dzieci”, który rozpocznie się 19.10 o godzinie 9.00.
Profilaktyka i pomoc
Od trzydziestu lat zajmujemy się pomocą dzieciom wykorzystywanym seksualnie i profilaktyką tego problemu, a od momentu zainaugurowania swojej konferencji zaprasza na nią specjalistów z tego obszaru. O tym, jakie znaczenie ma edukacja seksualna, przeciwdziałanie stereotypom związanym z płcią oraz bezpieczeństwo online w kontekście ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem będą rozmawiać Iza Jąderek, dr Iwona Chmura-Rutkowska z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Ewa Dziemidowicz z FDDS.
Zaproszenie do udziału w tegorocznej konferencji przyjął także dr Martin Finkel z Rowan Uniwersity, uznany specjalista w dziedzinie medycznej oceny symptomów wykorzystywania seksualnego dzieci i autor kilkukrotnie wznawianego podręcznika na ten temat. Doktor będzie mówił o aspektach diagnostycznych i terapeutycznych związanych z medycznym rozpoznawaniem wykorzystywania seksualnego oraz o tym, jak włączać pierwotną profilaktykę wykorzystywania seksualnego dzieci w opiekę kliniczną. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zaczerpnąć z jego doświadczeń, ponieważ przedstawiciele zawodów medycznych mogą odgrywać ogromną rolę w diagnozie krzywdzenia dzieci i w Polsce potrzebujemy ponownie zwrócić ich uwagę na ten problem – mówi dr Monika Sajkowska.
Wystąpienie dr. Finkela zostanie poprzedzone uroczystym rozstrzygnięciem konkursu im. Aliny Margolis-Edelman, lekarki, działaczki społecznej i założycielki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nagroda jest przyznawana od 2011 r. osobom, które zasłużyły się w działalności na rzecz dzieci.
Więcej niż przetrwać
Konferencja jak zwykle będzie też forum wymiany doświadczeń z zakresu terapeutycznej pracy z dziećmi pokrzywdzonymi przemocą.
Dr Michael Ungar, terapeuta rodzinny i wykładowca Uniwersytetu Dalhous w Kanadzie, przedstawi sprawdzone w praktyce strategie, jakimi mogą się posługiwać rodziny, szkoły, służby pomocowe i społeczności, aby budować rezyliencję dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Zarówno zaprezentowane działania, jak i współpraca tych środowisk mają służyć wspieraniu dzieci w sposób jak najlepiej dopasowany do ich potrzeb.
Natomiast dr Gordon Neufeld, założyciel The Neufeld Institute pracującego w oparciu o teorię więzi, w wystąpieniu pod znamiennym tytułem: „Od stresu do siły – jak pomóc dzieciom, by mogły zrobić więcej niż tylko przetrwać” będzie mówił o budowaniu odporności dzieci na konsekwencje krzywdzenia zarówno na poziomie indywidualnym, jak i poprzez system edukacji.
Osobny panel zostanie poświęcony sytuacji i wspieraniu osób nieheteronormatywnych i transpłciowych jako grupy szczególnie narażonej na wiktymizację. W tej sprawie głos zabiorą prof. dr hab. Grzegorz Iniewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Paweł Rudnicki i dr Marzanna Pogorzelska oraz przedstawiciele FDDS Łukasz Wojtasik i Anna Czołnik.
***
Pełen program wydarzenia jest dostępny tutaj. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy za pośrednictwem platformy edukacyjnej FDDS. Link z dostępem do wystąpień będzie rozesłany drogą mailową przez firmę Meeting 15. Link umożliwi uczestnictwo w czasie rzeczywistym oraz obejrzenie części wystąpień w ciągu trzech tygodni po zakończeniu wydarzenia.