ECPAT w EUROPIE: Musimy chronić życie dzieci z Ukrainy przed wojną i jej konsekwencjami!
08.03.2022
EUROPA—Światem wstrząsnął niesprowokowany oraz nieuzasadniony atak na Ukrainę i jej mieszkańców. Ta wojna doprowadziła nie tylko do utraty życia przez wielu obywateli, w tym także dzieci, ale także do masowego przesiedlenia rodzin, uciekających przed działaniami wojennymi, z ich domów. Według danych UNHCR w krajach sąsiadujących z Ukrainą schronienie znalazło obecnie co najmniej półtora miliona osób. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz pozostałe organizacje zajmujące się sprawami uchodźców szacują, że liczba uchodźców w związku z obecną inwazją na Ukrainę wynosić będzie między 4 a 7 milionów ludzi. Każdego dnia ukraińskie Ministerstwo Zdrowia donosi o kolejnych śmierciach dzieci. Nasza Fundacja należy do ECPAT- międzynarodowej organizacji, której celem jest zaprzestanie wykorzystywania seksualnego dzieci w celach komercyjnych. Niestety handel dziećmi, zmuszanie ich do prostytucji, pornografii, żebrania, popełniania przestępstw i pracy to problemy globalne - obecne na całym świecie!
Wszyscy członkowie ECPAT w Europie, działający na szczeblu krajowym i międzynarodowym, aby położyć kres wykorzystywaniu seksualnemu oraz handlowi dziećmi, którzy przyłączyli się do tego wezwania, są głęboko zaniepokojeni zagrożeniami, z jakimi borykają się dzieci przebywające obecnie na terenie Ukrainy lub uciekające z kraju, w tym obrażeniami fizycznymi, utratą życia i/lub rodziny, poważnym cierpieniem emocjonalnym, utratą dostępu do edukacji oraz możliwości uczęszczania do szkoły, czy też utratą bezpiecznego schronienia. Dostęp tych dzieci do jedzenia, wody, schronienia i wsparcia psychospołecznego jest poważnie zagrożony.
Ta wojna stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla wszystkich nią dotkniętych, a w szczególności dla najbardziej bezbronnych w społeczeństwie – dzieci. W każdym konflikcie dzieci ponoszą większość fizycznych i emocjonalnych szkód. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ich narażaniem na przemoc. Jesteśmy przerażeni łamaniem Ich praw wynikających z Konwencji o prawach dziecka (CRC) przyjętej przez ONZ. Międzynarodowe prawo humanitarne zobowiązuje wszystkich do ochrony życia ludności cywilnej. Ponadto, Konwencja o prawach dziecka wskazuje konieczność podjęcia przez państwa wszelkich możliwych środków w celu zapewnienia ochrony i opieki dzieciom dotkniętym konfliktom zbrojnym. Ich prawa muszą być przestrzegane.
Od momentu rozpoczęcia tej wojny, organizacje członkowskie wraz z sojusznikami na Ukrainie, w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w Mołdawii i w całej Europie wspierają tysiące ukraińskich dzieci i rodzin uciekających przed wojną i szukających ochrony.
Według doniesień, wśród uchodźców znajduje się wiele dzieci bez opieki. W chaosie brakuje informacji o zaginionych dzieciach zarówno na Ukrainie, jak i w krajach sąsiadujących. Dzieci pozbawione opieki i zaginione są szczególnie narażone na handel, molestowanie i wykorzystywanie seksualne. Ich bezpieczeństwo i ochrona muszą być priorytetem!
Członkowie ECPAT w Europie, który przyłączyli się do tego wezwania, wzywają rządy w całej Europie, Komisję Europejską, organizacje pozarządowe oraz misje humanitarne do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu szybką identyfikację dzieci bez opieki, umieszczenie ich w bezpiecznych, przyjaznych dzieciom i nadzorowanych miejscach z pełnym dostępem do usług zdrowotnych, edukacji oraz pomocy psychospołecznej, oraz natychmiastowe wyznaczenie opiekuna zastępczego i szybkiego przywrócenia kontaktu dzieci z rodzicami i/lub innymi opiekunami.
Aby zgłosić zaginięcie lub wykorzystywanie dziecka, lub poprosić o pomoc dla dziecka zadzwoń pod bezpłatne numery telefonów dostępne w co najmniej 32 europejskich krajach - 116 000 Infolinia ds. Zaginionych Dzieci.
W przypadku zapytań medialnych, prosimy o kontakt:
- Altin Hazizaj (on/jego), ECPAT Albania, członek Międzynarodowego Zarządu ECPAT we Wschodniej Europie, e-mail: altin.hazizaj@crca.al (Języki: albański, angielski, francuski i włoski)
- Carrie van der Kroon (ona/jej), ECPAT Holandia, członek Międzynarodowego Zarządu ECPAT w Zachodniej Europie, e-mail: c.vanderkroon@defenceforchildren-ecpat.nl (Języki: holenderski, angielski I hiszpański)
- Maria Keller-Hamela wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, e-mail: maria.keller-hamela@fdds.pl (polski, angielski)
To wezwanie poparte zostało przez:
ARSIS Association for the Social Support of Youth (Greece) [Stowarzyszenie Społecznego Wsparcia Młodieży ARSIS (Grecja)]
CRCA / ECPAT Albania
Crisis Center "Care", Kazakhstan [Centrum kryzysowe “Opieka”, Kazachstan]
Defence for Children – ECPAT Netherlands [Obrona dzieci – ECPAT Holandia]
ECPAT Bulgaria - Neglected Children Society [ECPAT Bułgaria – Stowarzyszenie Dzieci Zaniedbanych]
ECPAT Austria
ECPAT Belgium [ECPAT Belgia]
ECPAT France [ECPAT Francja]
ECPAT Germany [ECPAT Niemcy]
ECPAT Italy [ECPAT Włochy]
ECPAT Luxembourg [ECPAT Luxemburg]
ECPAT Norway [ECPAT Norwegia]
ECPAT Portugal [ECPAT Portugalia]
ECPAT Sweden [ECPAT Szwecja]
ECPAT UK [ECPAT Wielka Brytania]
Empowering Children Foundation, Poland [Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Polska]
First Children’s Embassy in the World Megjashi, North Macedonia [Pierwsza Ambasada Dzieci na Świecie Megjashi, Macedonia Północna]
Hintalovon Foundation, Hungary [Fundacja Hintalovon, Węgry]
Journalists for Human Rights, North Macedonia [Dziennikarze dla Praw Człowieka, Macedonia Północna]
La Strada Moldova [La Strada Mołdawia]
Network of Organizations for Children of Serbia [Sieć Organizacji dla Dzieci Serbii]
NGO Isiqbolli Avlod, Uzbekistan [Organizacja pozarządowa Isiqbolli Avlod, Uzbekistan]
Public Health Foundation of Georgia [Fundacja Zdrowia Publicznego Gruzji]
Sana Sezim, Kazakhstan
Save the Children Finland [Ratujmy Dzieci Finlandia]
Tartu Child Support Center, Estonia [Fundacja Zdrowia Publicznego Gruzji]
Children not for Abuse, Białoruś