Izabela Marcewicz-Jendrysik i Fundacja Sempre a Frente laureatami XIII Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman
20.11.2023
W piątek 17 listopada po raz trzynasty Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wręczyła Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman osobom i organizacjom w sposób szczególny zasłużonym w działaniach na rzecz dzieci. Jej laureatami zostali: Izabela Marcewicz-Jendrysik – prezeska zarządu Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” oraz Fundacja Sempre a Frente z Lublina, która m.in. udziela bezpłatnej pomocy skrzywdzonym dzieciom, szczególnie tym doświadczonym przemocą i wykorzystywaniem seksualnym.
Gala odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. bliscy i przyjaciele Aliny, w tym jej córka Anna Edelman, a także członkowie kapituły i laureaci poprzednich edycji nagrody.
W tym roku do konkursu wpłynęło łącznie 67 zgłoszeń: 39 w kategorii: osoba szczególnie zasłużona w działaniach na rzecz dzieci i 28 w kategorii: organizacja pozarządowa, która w sposób szczególny pomaga dzieciom. Spośród nich kapituła pod przewodnictwem Agnieszki Holland wyłoniła 6 finalistów. Wszystkich nominowanych łączy jedno – z wielkim oddaniem pomagają dzieciom
Dobro dziecka jest jej nadrzędnym celem
Laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman w kategorii: osoba szczególnie zasłużona w działaniach na rzecz dzieci została Izabela Marcewicz-Jendrysik, która od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem w sektorze ochrony zdrowia. Obecnie jest prezeską zarządu Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK”. Zarządzany przez nią szpital jest pierwszym w Polsce szpitalem dziecięcym, w którym pilotażowo wdrożono standardy ochrony dzieci przed przemocą. O swojej pracy mówi: „Dobro dziecka jest naszym nadrzędnym celem”. To nie tylko słowa. Widać to w konkretnych działaniach ukierunkowanych na bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów, np. przemyślanej rekrutacji i skrupulatnej weryfikacji personelu szpitalnego pracującego z dziećmi. O dobro dzieci dba edukując dorosłych, np. szkoląc pracowników z szybkiego wychwytywania symptomów doświadczania przemocy przez dziecko. Inicjuje i wdraża szereg programów profilaktycznych m.in. z zakresu promocji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zapobiegania depresji.
– Jestem wdzięczna, że szeroko pojęte działania na rzecz dzieci i ochrony ich praw stają się coraz istotniejsze dla ludzi doświadczonych i wykształconych. Ludzi, którzy mogą być wektorem wiedzy, wrażliwości i edukacji dla innych (…) Kieruję podmiotem leczniczym, a więc miejscem, które kojarzy się z leczeniem ciała, ale naszą rolą jest też dbanie o dobrostan psychiczny małych pacjentów – mówiła podczas gali Izabela Marcewicz-Jendrysik.
Sempre a Frente, czyli zawsze do przodu
W kategorii: organizacja, która w sposób szczególny pomaga dzieciom, zwyciężyła lubelska Fundacja Sempre a Frente, która od 13 lat wspiera młodych ludzi mierzących się z wyzwaniami dorastania. Fundacja prowadzi bezpłatne placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży od 5. do 18. roku życia oraz ich rodziców i opiekunów. Prowadzi też Centrum Pomocy Dzieciom – jedyną w województwie lubelskim specjalistyczną placówkę, która udziela bezpłatnej pomocy skrzywdzonym dzieciom, szczególnie tym doświadczonym przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Sempre a Frente oznacza: zawsze do przodu. To nawiązanie do siły potrzebnej młodym ludziom w osiąganiu samodzielności.
- W 2022 roku, z inspiracji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udało nam się otworzyć Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie, które przez rok działalności objęło wsparciem około 400 dzieci doświadczających krzywdzenia. To bardzo, bardzo dużo – mówiła Marta Szczodrak, wiceprezeska zarządu Fundacji Sempre a Frente i koordynatorka lubelskiego Centrum Pomocy Dzieciom.
Kapituła przyznała też cztery wyróżnienia. Otrzymali je:
w kategorii osoba:
- Tomasz Bilicki – pedagog, psychoterapeuta, psychotraumatolog, interwent kryzysowy oraz nauczyciel. Na różne sposoby pomaga młodym ludziom, którym jest trudno – znajdującym się w kryzysie, z którego często nie mogą wyjść sami. Jest typem nauczyciela, którego potrzebuje dzisiejsza młodzież. Jego działania mają charakter autorski, często wychodzą poza dydaktykę, na korzyść aspektu wychowawczego i terapeutycznego. Oddaje w ręce młodych ludzi konkretne narzędzia, np. model rówieśniczej interwencji kryzysowej. Uczy dzieci i młodzież, jak bezpiecznie i efektywnie mogą sobie wzajemnie pomagać oraz jak przekonać kolegę lub koleżankę do skorzystania z pomocy specjalisty.
- Dr n.med. Katarzyna Anna Dyląg – od 10 lat niestrudzenie walczy o dzieci z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Działa w imieniu dzieci bardzo dotkniętych przez los, które zmagają się z prenatalnie uwarunkowanym uszkodzeniem mózgu. Dzieci, które są porzucone podwójnie – przez biologicznych rodziców oraz państwowe systemy opieki i edukacji. Od 2013 roku jest członkinią zespołu diagnostycznego Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, aktualnie na stanowisku Kierownika Centrum Kompleksowej Diagnostyki FASD.
w kategorii organizacja:
- Fundacja Mały Duży Człowiek – wspiera dzieci z domów dziecka na ich trudnej drodze do dorosłości. Pomaga blisko 600 dzieciom i młodym osobom z 40 domów dziecka, w tym domów małego dziecka oraz z pogotowia opiekuńczego. Fundacja pozostaje w bliskim kontakcie z młodzieżą, która opuszcza placówki opiekuńczo-wychowawcze i wkracza w dorosłe życie. Młodzi dorośli otrzymują wsparcie w codziennych sprawach oraz w sytuacjach kryzysowych, np. w kryzysie bezdomności. Z racji tego Fundacja jest członkiem Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.
- Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne – od ponad 10 lat prowadzi działania edukacyjne i pomocowe w zakresie zmniejszania ryzyka zachowań samobójczych w Polsce. Efektem działań stowarzyszenia jest projekt „Życie warte jest rozmowy”, czyli platforma edukacyjno-pomocowa dla osób w kryzysie samobójczym oraz dla tych, którzy potrzebują wiedzy, jak wspierać kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.
Uroczystości wręczenia nagród towarzyszył koncert Czesława Mozila. Galę prowadził dziennikarz Krzysztof Skórzyński.