Jak ochronić najmłodszych? 17. Ogólnopolska Konferencja „Ostrożnie — dziecko!”
06.05.2025
Co roku ponad 10 tysięcy dzieci w Polsce trafia pod ochronę procedury „Niebieskie Karty”. Wśród nich są także niemowlęta i dzieci do lat 6, które nie potrafią jeszcze opowiedzieć o doświadczanej przemocy. Uważność i kompetencje dorosłych, przedstawicieli instytucji takich jak policja, placówki oświatowe, medyczne czy Ośrodki Pomocy Społecznej, to klucz do wczesnego reagowania i bezpieczeństwa najmłodszych. Konferencja „Ostrożnie – dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci” to największe w Polsce wydarzenie w całości poświęcone zapobieganiu przemocy wobec niemowląt i dzieci do 6. roku życia. Co roku gromadzi kilkuset specjalistów. Profilaktyka przemocy wobec najmłodszych dzieci to jeden z filarów działalności Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, współorganizującej wydarzenie razem z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
9 czerwca 2025 roku odbędzie się 17. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Ostrożnie – dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapraszają do udziału profesjonalistki i profesjonalistów z całej Polski, reprezentujących różne grupy zawodowe, instytucje i środowiska pracujące z dziećmi do 6. roku życia oraz ich rodzicami. W tegorocznej konferencji udział wezmą specjaliści z dziedzin takich jak psychologia, medycyna ratunkowa, rodzinna i fizjoterapeutyczna.
Pełen program konferencji dostępny jest pod linkiem PROGRAM >>
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapisy prowadzone są na platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ZAPISY >>
– Małe dzieci są szczególnie narażone na krzywdzenie, ponieważ są całkowicie zależne od dorosłych, nie potrafią jasno komunikować swoich potrzeb ani mówić o doświadczanym krzywdzeniu. Ich bezpieczeństwo w pełni zależy od naszej uważności, wiedzy i odpowiedzialności – mówi Joanna Kulpińska, koordynatorka Poradni dla Rodziców Latarnia Morska w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Wśród prelegentów pojawią się m.in. prof. dr hab. Ewa Jarosz reprezentująca Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Paweł Zawitkowski z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, dr hab. Profesor USWPS Konrad Piotrowski — Uniwersytet SWPS, Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości.
Podczas tegorocznego wydarzenia poruszymy m.in. następujące tematy:
- Analiza polskiego systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- O wypaleniu rodzicielskim – czy przeciwdziałając wypaleniu rodzicielskiemu, przeciwdziałamy krzywdzeniu małych dzieci?
- Skala zjawiska przemocy wobec małych dzieci z punktu widzenia lekarza, pracownika oddziału SOR.
- Znaczenie opieki zdrowotnej w profilaktyce krzywdzenia małych dzieci.
- Jak praca z traumą w obszarze krzywdzenia małych dzieci oddziałuje na profesjonalistów?
- Obraz dziecka krzywdzonego w nowym środowisku.
- Dotyk i bliskość fizyczna jako element nauki młodych rodziców ich dzieci, a tym samym budowania więzi z dzieckiem.
– Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od lat działa w obszarze profilaktyki krzywdzenia małych dzieci. Swoją misję realizujemy m.in. w Poradni dla Rodziców Latarnia Morska, w której oferujemy wsparcie rodzicom i opiekunom dzieci do 6. roku życia oraz profesjonalistom pracujących z rodzinami z małymi dziećmi. Podczas konferencji mamy okazję porozmawiać o doświadczeniach specjalistów z różnych obszarów, by wspólnie przyjrzeć się potrzebom rodzin z małymi dziećmi i wyzwaniom w zakresie profilaktyki przemocy – dodaje Joanna Kulpińska.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Dziecka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych i Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
Patronami medialnymi konferencji są TVP3 Warszawa, Psychologia Dzieci i Młodzieży, Wychowanie w przedszkolu.