Komitet Praw Dziecka wzywa Polskę do lepszej ochrony dzieci przed przemocą
19.10.2021
Komitet Praw Dziecka ONZ, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem naszego rządu z realizacji przez Polskę praw dziecka, „Raportem alternatywnym” przygotowanym przez koalicję polskich organizacji pozarządowych (z naszym czynnym udziałem) oraz po zadaniu wielu dodatkowych pytań przedstawicielom najważniejszych resortów podczas sesji na żywo, którą retransmitowaliśmy na naszym Facebook (nagranie jest dostępne tutaj: 2545th Meeting, 88th Session Committee on the Rights of the Child | UN Web TV), sformułował szereg zaleceń, które pomogą Polsce lepiej chronić dzieci przed krzywdzeniem.
Komitet docenia działania podjęte do tej pory przez Polskę, a jednocześnie wzywa nasz rząd do:
- Prawnego zobowiązania placówek opiekuńczo-wychowawczych do opracowania wewnętrznych standardów ochrony dzieci przed przemocą;
- Zapewnienia podstaw prawnych i budżetowych dla funkcjonowania przyjaznych dziecku interdyscyplinarnych centrów wsparcia działających w oparciu o model Barnahus. Takie centra umożliwiają przeprowadzanie przyjaznych przesłuchań z dziećmi pokrzywdzonymi przestępstwem oraz zapewniają im profesjonalne wsparcie terapeutyczne, prawne oraz medyczne, dlatego zdaniem Komitetu powinny być dostępne dla dzieci mieszkających we wszystkich regionach naszego kraju.
W tej chwili w Polsce takie miejsca istnieją, ale jest ich tylko pięć – to nasze Centra Pomocy Dzieciom działające w Warszawie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Głogowie i Białymstoku. Dwa kolejne powstaną w Lublinie i Olsztynie.
Oba zalecenia Komitetu to nasze podstawowe cele, do których realizacji chcemy przekonać polskich polityków. Dążymy do wprowadzenia we wszystkich placówkach, w których dzieci przebywają bez opieki rodziców, obowiązku wprowadzenia i przestrzegania polityk ochrony dzieci. Te dokumenty będą w całości regulować procedury przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci (znęcaniu się psychicznemu i fizycznemu, przestępstwom seksualnym) oraz reagowania, gdy dziecko jest pokrzywdzone takim czynem w placówce lub poza nią.
Centra Pomocy Dzieciom powinny z kolei stanowić obowiązujący model pomocy dziecku pokrzywdzonemu przestępstwem. W tym zakresie liczymy na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości, Zbigniewem Ziobro oraz Marcinem Romanowskim.