Konferencja „Dziecko doświadczające traumy” dla specjalistów pracujących z dziećmi
29.03.2023
Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku prowadzane przez naszą Fundację po raz drugi zorganizowało konferencję „Dziecko doświadczające traumy”. Wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej – stacjonarnie w auli Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz online. Przeznaczone było dla specjalistów wpierających dzieci po doświadczeniu krzywdzenia – psychologów, pedagogów, pracowników społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, służby zdrowia i innych zawodów. Na konferencję zapisało się prawie 2000 osób.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku oraz Fundacji Drzewo i Jutro.
Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku świadczy kompleksową, interdyscyplinarną pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem. Najczęstszym powodem, dla którego dzieci korzystają ze wsparcia CPD, jest wykorzystanie seksualne (83% zgłoszeń), przemoc psychiczna (38%) i fizyczna (33%). Centrum ma pod stałą opieką 74 dzieci i ich niekrzywdzących opiekunów.
Doświadczenie wykorzystania seksualnego lub znęcania się może nieodwracalnie zmienić dalsze życie dziecka. Zagrozić jego poczuciu bezpieczeństwa, poczuciu własnej wartości, relacjom budowanym w kolejnych latach, stać się przyczyną problemów zdrowia psychicznego. Dlatego tak ważne jest to, aby dziecko mogło jak najszybciej otrzymać pomoc od profesjonalistów. Osób, które mają nie tylko wiedzę i doświadczenie w obszarach swoich specjalizacji, lecz także z dużą uważnością traktują dzieci, z którymi pracują w gabinetach, szkołach czy pokojach przesłuchań. Właśnie takim specjalistom oddaliśmy głos w czasie naszej konferencji – mówi Ewa Kremer, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku i organizatorka wydarzenia.
Tematy wystąpień w czasie konferencji były następujące:
- sędzia Grażyna Ratusznik z Sądu Rejonowego w Gdańsku przedstawiła dobre praktyki związane z przesłuchiwaniem małoletnich pokrzywdzonych i świadków;
- Teresa Jaśkiewicz-Obydzińska i Ewa Wach z Zakładu Psychologii Sądowej poruszyły temat oceny wiarygodności zeznań dzieci, które mają za sobą traumę;
- dr n.med. Agata Cichoń-Chojnacka, kierowniczka Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD, przedstawiły perspektywę lekarza psychiatry pracującego z dziećmi pokrzywdzonymi przestępstwem;
- prof. Dr hab. Katarzyna Schier poruszyła temat wstydu doświadczanego przez dzieci i nastolatki;
- prof. Dr hab. Lidia Cierpiałkowska skupiła się na trudnościach w budowaniu bezpiecznych relacji w dorosłym życiu;
- psycholożka i psychoterapeutka Marta Szydłowska przedstawiła swoje obserwacje płynące z wykorzystania metod terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii opartej na współczuciu w pracy z dziećmi.
Organizacja konferencji była współfinansowana przez Fundację Drzewo i Jutro, Okręgową Izbę Radców Prawnych oraz Uniwersytet Gdański.