Ma tylko 12 lat. Nie przeszkadza ci to? Debata po filmie „Złapani w sieci” o wykorzystywaniu seksualnym dzieci w internecie
30.11.2021
We współpracy z Fundacją HumanDOC organizujemy blok filmów dokumentalnych „Dzieciństwo gorszych szans”, który będzie prezentowany w dniach 2-5 grudnia na XII Festiwalu HumanDOC. W programie zobaczymy m.in. najgłośniejszy czeski dokument ostatnich lat „Złapani w sieci”, który pokazuje rozmiary wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. Po filmie odbędzie się debata online z udziałem ekspertów. Filmy dostępne będą bezpłatnie na platformie vod.humandoc.pl po wcześniejszej rejestracji.
W programie XII Festiwalu HumanDOC jest 25 światowej klasy filmów, 6 archiwalnych dokumentów – najstarszy z 1947 roku – oraz dwie debaty eksperckie, przygotowane we współpracy z partnerami – mówi Izabela Żbikowska z Fundacji HumanDOC. Tegoroczna edycja Festiwalu HumanDOC niewątpliwie poruszy najczulsze struny widzów, a to m.in. za sprawą filmów z sekcji „Dzieciństwo gorszych szans”, której partnerem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – dodaje Żbikowska.
Dzieci są od 30 lat obiektem naszej troski, wszystkie nasze działania koncentrujemy na ich dobru i ochronie. Dlatego do naszego filmowego bloku wybraliśmy 6 dokumentów, z których każdy pokazuje inny świat dzieci – świat, który niestety nie jest kolorowy i beztroski, a takie przecież powinno być dzieciństwo – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska naszej Fundacji. Trzy z filmów dotyczą tematyki, którą jako Fundacja bezpośrednio się zajmujemy, czyli problemu wykorzystywania seksualnego dzieci oraz bezpieczeństwa dzieci w internecie. Filmy opowiadają bolesne historie dzieci, w które czasem trudno uwierzyć, ale są realne i autentyczne. Chcemy zwrócić uwagę widzów na te historie, które nie są filmową fikcją, tylko dzieją się naprawdę – dodaje dr Sajkowska.
Ma tylko 12 lat. Nie przeszkadza ci to?
Głównymi punktami sekcji „Dzieciństwo gorszych szans” będzie seans online filmu „Złapani w sieci” o wykorzystywaniu seksualnym dzieci w internecie i debata ekspercka po filmie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 4 grudnia: seans o godz. 19:30 (na platformie vod.humandoc.pl), debata o godz. 21:10 (na Facebooku Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę).
Film „Złapani w sieci” to najgłośniejszy czeski film dokumentalny ostatnich lat w reżyserii B. Chalupovej i V. Klusáka. Główna linia filmu podąża za radykalnym eksperymentem psychospołecznym, dzięki któremu autorzy pokazują, z czym zmagają się dzieci w wieku 11-13 lat w przestrzeni online. Dokument w dobitny sposób pokazuje techniki manipulacyjne i wyrafinowane sztuczki, stosowane przez dorosłych w celu zdobycia zaufania dzieci i ich późniejszego wykorzystania.
Zaraz po seansie odbędzie się debata na temat filmu i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, z której widzowie dowiedzą się m.in.: Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o obecnych w sieci zagrożeniach o charakterze seksualnym i jak poprowadzić taką rozmowę? Co zrobić, jeśli dowiemy się, że dziecko podejmuje w sieci ryzykowne działania i kontakty? Co dziecko czuje i jak mu pomóc, gdy ma za sobą doświadczenia seksualnego wykorzystania w sieci?
W debacie udział wezmą:
Ewa Dziemidowicz – psychoterapeutka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie w naszej Fundacji. Pracuje w Poradni „Dziecko w sieci”. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie bezpieczeństwa online, dotyczące m.in. cyberprzemocy, sekstingu i problemu uwodzenia w sieci;
Martyna Różycka – kierownik działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl, który monitoruje i reaguje na szkodliwe treści w sieci. Jest odpowiedzialna m.in. za budowanie relacji z przedstawicielami organów ścigania;
Jolanta Zmarzlik –specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem w naszej Fundacji. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym dzieci m.in. po doświadczeniach wykorzystania seksualnego.
Debatę poprowadzi Sylwia Czubkowska – wieloletnia dziennikarka ekonomiczna i technologiczna takich tytułów jak „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna” i tygodnik „Przekrój”. Trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press. Obecnie redaktorka prowadząca Spider's Web+.
Bolesne obrazy dzieciństwa
Repertuar przygotowany we współpracy z Fundacją HumanDOC, obejmuje kilka filmów poświęconych problemom, z którymi zmagają się dzieci w dzisiejszym świecie. I tak w programie zobaczymy:
czwartek, 2 grudnia godz. 21:00 - Ala Kachuu
Walczący o nominację do Oscara, fabularyzowany dokument „Ala Kachuu” opowiada historię Sezim – młodej Kirgizki, która chce spełnić swoje marzenie o studiach w stolicy Kirgistanu, ale zgodnie ze starym zwyczajem wciąż praktykowanym w tym kraju, zostaje porwana i przymusowo poślubiona nieznajomemu. Jeśli odmówi małżeństwa, grozi jej społeczne piętno i wykluczenie. Rozdarta między pragnieniem samorealizacji a ograniczeniami kirgiskiej kultury, Sezim desperacko szuka ucieczki.
piątek, 3 grudnia godz. 21:00 - Gdzie jest nasz dom?
Film „Gdzie jest nasz dom?” w poetycki i intymny sposób pokazuje pięcioro młodych ludzi, którzy doświadczyli rozstania rodziców i żyją z traumą rozłąki. Dwa odrębne światy wyłaniają się z tego, co kiedyś uważano za jedność. Dzieci muszą stawić czoła nieoczekiwanej, destabilizującej i boleśnie realnej sytuacji. Co to znaczy czuć się opuszczonym? Jak wybrać między jednym rodzicem a drugim? Jak stwierdził jeden z bohaterów filmu: „Najgorszą rzeczą było poproszenie o wybór między mamą a tatą. Nie chcę wybierać między nimi. Kocham ich oboje”. Film skupia się na tym, jak kruche są dzieci, ale także jak dojrzale i zabawnie reagują na obecną sytuację, której nie wybrali, ale muszą nauczyć się ją akceptować.
sobota, 4 grudnia godz. 22:15 - Spacer z Aniołami
Wstrząsający dokument w reżyserii Tomasza Wysokińskiego o znikających dzieciach w RPA. Dzieci są ofiarami porwań, morderstw i handlu. Film opowiada o Jerrym, którego misją jest odnajdywanie zagubionych w Republice Południowej Afryce dzieci. Droga, którą musi przejść bohater, wiedzie przez slumsy i ulice o złej sławie, a także śladami apartheidu, miejscowych kultów religijnych i osobistych wspomnień.
niedziela, 5 grudnia godz. 18:15 – Wszystko, czym jestem (pokaz z komentarzem eksperckim)
Historia Emilie, która w wieku od 6 do 12 lat była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojczyma, który później został skazany. „Wydaje mi się, że jego życie będzie łatwiejsze niż moje” –wyznaje matce ze świadomością ciężaru, jaki w sobie nosi. Odczuwa lęk, smutek i ból, którego niczym nie da się ukoić.
Film w niezwykle intymny sposób portretuje dwa lata zmagań Emilie z trudną przeszłością. Poznajemy ją, gdy ma 18 lat i podejmuje heroiczną próbę uporania się z koszmarem z dzieciństwa. Przygotowuje się też do spotkania z przyrodnim rodzeństwem, podczas którego ma wyznać dlaczego ich ojciec jest w więzieniu.
Filmowi „Wszystko, czym jestem” towarzyszyć będzie komentarz Jolanty Zmarzlik, ekspertki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która terapeutycznie pracuje z dziećmi wykorzystywanymi seksualnie. Rozmowę poprowadzi Justyna Kaczmarczyk – dziennikarka Interii, autorka zbioru wywiadów „Zranieni. Rozmowy o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele”.
niedziela, 5 grudnia godz. 20:00 - Ekstaza
Film „Ekstaza” pokazuje zmagania młodej dziewczyny z anoreksją. Główna bohaterka Clara próbuje nas przekonać, że im mniej je, tym więcej ma siły i energii. Próbuje wymyślić geometrię głodu – niemożliwe twierdzenie, w którym jej kalkulacje zniszczenia od razu pobudzają do wyzwolenia. W wieku 15 lat, z 37 uderzeniami serca na minutę, ważąc 29 kg przy wzroście 164 cm, Clara trafia do szpitala.
Więcej o XII Festiwalu HumanDOC: vod.humandoc.pl
W sekcji filmów „Dzieciństwo gorszych szans” dostępna jest zbiórka charytatywna na rzecz 11-miesięcznego Jurka Kucharskiego, który ma rzadką wadę serca i pilnie potrzebuje operacji ostatniej szansy w klinice w Bostonie. Jurek to siostrzeniec jednej z konsultantek 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, która na co dzień pomaga dzieciom w kryzysach. Prosimy o wsparcie zbiórki: https://www.siepomaga.pl/serce-jureczka