PETYCJA o kryzysowy okrągły stół polskiej psychiatrii dziecięcejExample headline
04.02.2020
Petycja o bezzwłoczne podjęcie działań, mających na celu rozwiązanie najpilniejszych problemów, z którymi mierzą się dzieci na oddziałach psychiatrycznych i leczący je personel oraz o pilne zwołanie obrad kryzysowego okrągłego stołu polskiej psychiatrii dziecięcej została 10 lutego 2020r. wysłana do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Premier ma 3 miesiące, aby w trybie ustawowym rozpatrzeć petycję. Apel zamieszczony na stronie fdds.pl/petycja od 4 lutego do 10 lutego br. podpisało prawie 58 000 osób. Wszystkim osobom, które złożyły swój podpis pod petycją serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie i wiarę w to, że razem możemy przyczynić się do zmiany sytuacji dzieci w Polsce.
W związku z kolejnymi wstrząsającymi informacjami [1] na temat stanu polskiej psychiatrii dziecięcej, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o bezzwłoczne podjęcie działań, mających na celu rozwiązanie najpilniejszych problemów, z którymi mierzą się dzieci na oddziałach psychiatrycznych i leczący je personel. Wnosimy o pilne zwołanie obrad kryzysowego okrągłego stołu polskiej psychiatrii dziecięcej.
M.in. w reportażu „Miłość w czasach zarazy” Janusza Schwertnera [2], który 3 lutego 2020 opublikowany został na portalu Onet.pl można przeczytać, jak wygląda oddział psychiatrii dziecięcej w Józefowie pod Warszawą.
„Wszędzie ślady krwi: stare, rozmazane, sięgające sufitu. Ubrudzone krwią pościele. Ostre pręty wystające z łóżek. Obdrapane i pomazane flamastrami ściany, na których widnieją napisy „Jutro się zabiję”, „fuck life” oraz rysunki szubienic i penisów. Na korytarzu stare, brudne, miejscami pocięte i popękane materace, poklejone szarą taśmą do wzmacniania kartonów. Połamane meble i szafki. W powietrzu unoszący się zapach potu, brudu i nieświeżości”.
Opisany wyżej przypadek nie jest odosobniony – taki jest obraz większości oddziałów psychiatrycznych w Polsce. Potwierdzają to pacjenci, ich rodzice, lekarze i pielęgniarki z całego kraju. W takich właśnie miejscach przebywają dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, m.in. po próbach samobójczych, okaleczające się, z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, z depresją. Dzieci, które potrzebują specjalistycznej opieki, warunków sprzyjających zdrowieniu, pomocy i empatii ze strony personelu medycznego i niemedycznego.
W 2018 roku, 10 033 [3] osób do 19 r.ż. było hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. 772 dzieci podjęło próby samobójcze, z których 97 zakończyło się zgonem dziecka. Wg naszych badań [4], życie kiedykolwiek próbowało sobie odebrać 7% młodych ludzi w wieku 13-17 lat. Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod względem liczby takich przypadków, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie.
Polska psychiatria dziecięca wymaga UGASZENIA POŻARU, podjęcia natychmiastowych kroków. Ich wprowadzenie nie koliduje z planowaną, rządową reformą psychiatrii dziecięcej. Dotyczą działań, które mają na celu rozwiązanie najpilniejszych, bieżących potrzeb oddziałów psychiatrii dziecięcej, takich jak: poprawa warunków na oddziałach (m.in.: wykonanie koniecznych remontów, zapewnienie nowy łóżek i mebli, zakup świeżych materaców i pościeli) oraz zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki ze strony personelu szpitali. Te działania muszą być podjęte jak najszybciej. Nie wymagają one wysokich nakładów finansowych, a pozwalają na poprawę drastycznie złych warunków ratowania zdrowia dzieci na oddziałach psychiatrycznych.
Dlaczego to takie ważne?
Sytuacja na oddziałach opisywana przez pacjentów, ich rodziców, a także lekarzy i pielęgniarki jest tragiczna. Uwłacza godności ludzkiej i naraża dzieci na dodatkowy stres, dyskomfort i niebezpieczeństwo, wydłużając lub uniemożliwiając proces zdrowienia. Nie możemy dłużej na to pozwolić!
Co dalej stanie się z podpisami?
Apel z podpisami wyślemy do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, pokazując, że tysiące ludzi w Polsce nie zgadzają się, na koszmarne warunki panujące na oddziałach psychiatrii dziecięcej i domaga się pilnej zmiany.
Pokaż, że los dzieci jest dla Ciebie ważny. Podpisz petycję!
Zobacz treść petycji >>
[1] Raport Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska „Psychiatria dzieci i młodzieży w Polsce”: https://siecobywatelska.pl/wp-content/uploads/2019/06/raport_6.pdf
[2] Artykuł „Miłość w czasach zarazy” Janusza Schwertnera z portalu Onet.pl: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/milosc-w-czasach-zarazy/nbqxxwm?utm_source=www.facebook.com_viasg_wiadomosci&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
[3] NIZP-PZH, www.statystyka.medstat.waw.pl
[4] Ogólnopolska diagnoza skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci zrealizowana na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat (N=1155), Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2018: diagnozakrzywdzenia.pl