Przed Wigilią zadbajmy raczej o dobrze spędzony czas z bliskimi niż o 12 potraw na stole
06.12.2022
Grudzień to okres świątecznych przygotowań. Generalnego sprzątania, gotowania, kupowania prezentów, dekorowania domów. Jednocześnie jest to czas, który dla wielu z nas jest stresujący, w którym pojawiają się napięcia, obawy, trudne emocje i wewnętrzne zmagania. Czas, kiedy my sami stawiamy sobie poprzeczkę bardzo wysoko, bo chcemy, żeby wszystko było idealnie i o właściwej porze. Jak to zmienić i sprawić, aby święta były ciepłe, spokojne, pełne uważności na drugą osobę i na samego lub samą siebie? Odpowiedzi na te pytania przynosi nasz najnowszy podcast.
W podcaście „Rozmowa o dobrych świętach” reprezentantki naszej Fundacji Monika Kamińska i Izabela Małyska oraz psycholożka i psychoterapeutka Joanna Marszał-Kotas mówią o tym, co zrobić, aby czas przedświątecznych przygotowań i same święta przeżyć w jak najlepszy sposób.
Spotykamy się wtedy z członkami rodziny mającymi bardzo sprecyzowane wyobrażenie na temat tego, jak te grudniowe święta powinny wyglądać. I myślę, że to od nich przejmujemy przekonanie, że trzeba się tak napracować. Przygotować 12 potraw, wysprzątać cały dom. Nie chcemy nikomu sprawić przykrości, więc spełniamy te oczekiwania – mówi Izabela Małyska.
Tymczasem, jak w podcaście zwracają uwagę psycholożki, warto zastanowić się, jak rodzina razem i każdy z jej członków osobno lubi spędzać czas. Jakie wspomnienia i sposób przeżywania świąt dorośli chcieliby ukształtować w dzieciach.
Bardzo zachęcam do tego, żeby zadać sobie kilka pytań, zastanowić się: jak ja chciałabym, chciałbym, żeby to wyglądało. Czy rzeczywiście zależy mi na tym, żeby wszystkie okna były umyte? Być może tak. Wtedy możemy to zrobić razem, podzielić się. A może wcale nie zależy mi na tych oknach, tylko na tym, żeby było spokojnie, fajnie, ciepło. Wspólne spędzanie czasu to jest element, który warto przygotować bardziej niż te 12 potraw – dodaje Joanna Marszał-Kotas.
Szukając dobrych sposobów na sprawienie przyjemności osobom, na którym nam zależy, można zaangażować się w akcję „List od Mikołaja” naszej Fundacji. Polega ona na zamówieniu dla wybranego dziecka (dzieci) lub dla dorosłego listu, którego nadawcą jest sam Mikołaj. Listy można zamawiać do 13 grudnia na stronie swiatecznylist.pl.
Każdy z nich zostanie przed Wigilią dostarczony pod wskazany adres pocztą – wydrukowany na wyjątkowej grafice i włożony do świątecznej koperty. List od Mikołaja zawiera wiele wspierających adresata treści: Mikołaj zwraca w nim uwagę na to, że emocje są bardzo ważne, że każdemu czasem zdarza się gorszy dzień albo jakaś stresująca sytuacja, że dookoła są ludzie, którym na tej osobie bardzo zależy. Jednocześnie treść wiadomości jest zindywidualizowana za sprawą informacji, które podaje się składając zamówienie. Dzięki temu każdy otrzyma list skierowany specjalnie i tylko do niego. Wszystkie przekazane przy składaniu zamówienia darowizny zostaną wykorzystane na działalność Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Jak pomagamy?
Od 31 lat wspieramy dzieci pokrzywdzone różnymi formami przemocy, między innymi wykorzystywaniem seksualnym.
Rozwijamy w Polsce sieć Centrów Pomocy Dzieciom, w których dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymują kompleksową, wszechstronną pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz prawną. W Centrum Dziecka i Rodziny FDDS w Warszawie otrzymują zaś wsparcie rodzice dzieci do 6. r.ż. Prowadzimy też 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, poradnię Dziecko w Sieci dbającą o bezpieczeństwo dzieci online, a także wiele innych działań z zakresu profilaktyki krzywdzenia dzieci.