Społeczny mural naszej Fundacji w Warszawie
31.05.2022
Blisko 120 m2 – taką powierzchnię zajmuje mural naszej Fundacji, który powstał na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Jagiellońskiej 7 na Pradze-Północ w Warszawie. Jest to społeczny mural o dawaniu dzieciom siły, który ma przypominać dorosłym, że to ich codzienne działania budują poczucie wartości dziecka, jego dobrostan i siłę. Autorem muralu jest Wojciech Brewka – malarz kolorysta, artysta street art, twórca wielkopowierzchniowych murali.
Daj dziecku siłę!
„Daj dziecku siłę!” – takie przesłanie niesie za sobą mural FDDS, który powstał na ścianie SP50 przy ul. Jagiellońskiej 7 na Pradze-Północ w Warszawie. Jego celem jest zwrócenie uwagi dorosłych, że to ich wsparcie buduje poczucie wartości dziecka, daje mu moc przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości. Dzieciństwo to najważniejszy okres życia człowieka. Czas wzrastania i rozwoju, w którym kształtują się jego tożsamość, poczucie wartości i sprawczości. Czas, który może być mocnym fundamentem dalszej drogi przez życie, ale też może sprawić, że ta droga będzie bolesna i trudna.
Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się w sobotę, 4 czerwca br. o godz. 11:00 podczas pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka.
Każdego dnia, przemierzając miasto, wielu rodziców, opiekunów, dziadków i nauczycieli będzie spoglądało na ten mural. Mamy wielką nadzieję, że jego przekaz zatrzyma ich na chwilę i będzie ziarnem refleksji na temat roli, jaką odgrywają w kształtowaniu dziś małego, a jutro dorosłego człowieka. Ta rola jest olbrzymia. To dzięki bliskości i uwadze dorosłych, dziecko czuje, że jest ważne. A to poczucie znaczenia i siły zostanie z nim na całe życie – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska naszej Fundacji. Oczy rodzica czy opiekuna są lustrem, w którym przegląda się dziecko i tam szuka odpowiedzi na pytanie: „Jaki jestem?”. Gdy zobaczy w nich wiarę, uwierzy w siebie. Gdy zobaczy miłość, poczuje, że jest warte miłości. Gdy zobaczy zachwyt, poczuje, że jest w nim siła i wyjątkowość. Niech ten piękny, kolorowy i energetyczny mural inspiruje i wzmacnia nas dorosłych w trudnym wyzwaniu dawania dzieciom siły – dodaje dr Sajkowska.
Zależało nam, aby mural oprócz głębokiego społecznego przekazu miał też niebanalny charakter i wartość artystyczną. Do współpracy przy tym projekcie udało się zaprosić jednego z najbardziej rozchwytywanych współczesnych polskich artystów, który słynie ze swojego społecznego zaangażowania.
A jak Artysta, B jak Brewka, czyli artysta z misją społeczną
Zarówno projekt, jak i wykonanie muralu są dziełem Wojciecha Brewki – malarza kolorysty, artysty street art, twórcy wielkopowierzchniowych murali, współwłaściciela galerii officyna art & design. Wiele jego prac wpisuje się w nurt edukacji równościowej i ekologicznej, a sam artysta chętnie wspiera inicjatywy społeczne. Brewka jest autorem m.in. słynnego muralu charytatywnego dla Mai Kwiatkowskiej, chorej na SMA, który wspierał zbiórkę środków na pokrycie bardzo kosztownej terapii genowej dla dziewczynki oraz muralu na ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się transplantologia dziecięca.
W projekcie Wojciech Brewka wykorzystał charakterystyczne dla swojej twórczości wizerunki zwierząt, które osadził w społecznym kontekście.
Widniejące na muralu zwierzęta symbolizują rodziców. Niedźwiedzica to matka. Wybrałem ją, bo niedźwiedzie matki słyną ze swojej nadzwyczajnej troskliwości i wśród zwierząt są jednymi z najdłużej wychowujących swoje młode. Humbak to ojciec. Ten gigantyczny ssak jest z jednej strony uosobieniem siły, z drugiej zaś niezwykłej opiekuńczości – udokumentowane są bowiem incydenty chronienia przez humbaki innych zwierząt, np. fok i wielorybów, przed orkami, więc możemy zakładać, że swoje młode też chroni. Jednym słowem oba te gatunki posiadają cechy pożądane z punktu widzenia dzieci – dają im poczucie bezpieczeństwa – mówi Wojciech Brewka. Dzieci widoczne na muralu mają siłę, która pokazana jest w sposób symboliczny, jako siła fizyczna – dodaje artysta.
Mural zrealizowany został przez Wojciecha Brewkę pro bono, przy wsparciu Magdaleny Galek i artystki działającej pod pseudonimem Anika 313.
Mural powstał także dzięki współpracy z samorządem, w tym przypadku z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Stołeczni urzędnicy zainteresowali się projektem, ideą, która mu towarzyszy i wskazali kilka lokalizacji na terenie dzielnicy, gdzie projekt Fundacji mógłby zostać zrealizowany. Ściana na budynku placówki oświatowej okazała się najlepszym rozwiązaniem.
Zależało nam, żeby wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę dotrzeć do jak największej grupy dzieci i rodziców, by każdy kto mija mury szkoły mógł na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jak wiele miłości i bezpieczeństwa daje swojemu dziecku. Przemoc wobec najmłodszych to niełatwy temat, o którym musimy głośno mówić i głośno się jemu sprzeciwiać. Rany wyrządzone dzieciom, które są kruche, bezbronne i często nieświadome złych zachowań, zostawiają ślady na całe życie. To od nas, dorosłych, zależy przyszłość dzieci – mówi Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ.
Odsłonięcie muralu
Uroczyste odsłonięcie muralu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odbędzie się w sobotę, 4 czerwca br. o godz. 11:00 przy ul. Jagiellońskiej 7 w Warszawie. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Fundacji, Urzędu Dzielnicy Praga-Północ, dyrekcji szkoły oraz artysta.
Wydarzenie będzie jednym z głównych punktów pikniku rodzinnego organizowanego z okazji Dnia Dziecka. Podczas pikniku, będziemy mieć swoje stoisko, gdzie odbędzie się m.in. warsztat dla rodziców „Słowa dają moc, czyli o sztuce doceniania”. Warsztat ma uświadomić rodzicom i opiekunom, jak ważne w wychowywaniu są dobre, pozytywne komunikaty, które przypominają dzieciom o tym, że są kochane, akceptowane i że mają wsparcie w najbliższych.