Szkoła, zdrowie psychiczne i udostępnianie wizerunku — cyfrowa rzeczywistość jako naturalne środowisko życia dzieci i młodzieży.
26.09.2024
18. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”
Cztery dni, 18 webinarów online, 38 prelegentów i 450 uczestników stacjonarnie. Wciąż trwa 18. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” organizowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Zapraszamy na bezpłatne eksperckie webinary.
Konferencja Programu Safer Internet, która w różnych aspektach porusza kwestie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, skierowana jest do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej. Organizuje ją PCPSI, tworzone przez instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Część stacjonarna konferencji już się zakończyła (o niej poniżej), natomiast zapraszamy na eksperckie webinary, które odbywają się 26-27 września.
Podczas spotkań online, poruszających zagadnienia m.in. cyberprzemocy i dobrostanu psychicznego w cyfrowym świecie, uczestnicy mają możliwość zadawania pytań i otwartej wymiany doświadczeń. Rejestracja na webinary nadal jest otwarta — na stronie konferencja.saferinternet.pl/rejestracja, w zakładce „Program”.
Na każdy webinar obowiązuje odrębna rejestracja poprzez przycisk „Zapisz się”.
- Zdrowie psychiczne, rzetelna edukacja medialna, wykorzystywanie wizerunku w sieci – to tylko niektóre z tematów agendy 18. Międzynarodowej Konferencji. Z uwagą przyglądamy się zjawiskom w cyfrowym świecie i debatujemy o kluczowych zagadnieniach. Poprzez połączenie eksperckiego spojrzenia, doświadczeń rodziców i młodzieży z panelu młodzieżowego zyskujemy całościową perspektywę, co jest najlepszym punktem wyjścia do stawiania diagnoz i proponowania rozwiązań – podkreśla Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, kierująca w instytucie NASK Działem Profilaktyki Cyberzagrożeń.
- Ważne, żebyśmy my, profesjonaliści pracujący z dziećmi, byli na bieżąco z aktualnymi wyzwaniami cyfrowego świata. Dla dzieci i młodzieży to naturalne środowisko życia będące nieodłączną częścią ich codzienności. Znając zagrożenia, możemy realnie dbać o ich dobrostan i jednocześnie chronić przed cyfrowym wykluczeniem. Dzięki webinarom online mamy szansę dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców i wspólnie zastanowić się nad najbardziej efektywnymi działaniami w kontekście młodych ludzi – mówi Maciej Kępka, organizator konferencji z ramienia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Czy zakazać smartfonów w szkołach – debata z udziałem młodzieży
Pierwszego dnia konferencji Safer Internet (24 września) poza prelekcjami odbyła się również debata na temat dostępności smartfonów w szkołach. Uczestnicy zastanawiali się nad zasadnością zakazu telefonów w placówkach na poziomie regulacji państwowych. Rozważali zarówno zagrożenia, np. problemy z koncentracją i cyberprzemoc, jak i walory edukacyjne płynące z korzystania z urządzeń cyfrowych.
W debacie wybrzmiały głosy specjalistów z różnych dziedzin – edukacji, psychologii, socjologii, oraz przedstawicieli uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy podzieli się swoimi doświadczeniami i oczekiwaniami.
Urządzenia cyfrowe i internet są przydatnymi narzędziami. Możemy np. dzięki AI zmienić tekst z pliku pdf na łatwiejszy do przeczytania, odpowiedni dla osób z dysleksją. Uważam, że szkoła nie powinna zakazywać używania smartfonów, tylko edukować, jak korzystać z możliwości, jakie oferują, również w nauce – powiedziała Zuzanna Gawlik z 3 Liceum Ogólnokształcącego im. Płk Dionizego Czachowskiego w Radomiu.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele rządu: Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Michał Gramatyka oraz Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji. W swoim wystąpieniu wicepremier podkreślił, że bezpieczny internet dla dzieci i młodzieży to priorytet jego resortu: - Stawiamy na higienę cyfrową, cyberbezpieczeństwo i kompetencje cyfrowe młodego pokolenia – dodał.
- Coraz więcej i coraz bardziej otwarcie rozmawiamy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Dobrze, że ten temat łączymy z funkcjonowaniem w świecie online, który przez swoją wszechobecność i intensywność rodzi specyficzne wyzwania. Ostatnie lata to galopujące zmiany w korzystaniu z internetu, które, poza innowacjami technologicznymi, pogłębiła również pandemia COVID-19. Jako dorośli i eksperci musimy być dla dzieci źródłem wsparcia, wiedzy i dobrych praktyk — mówił dr hab. n. med. Maciej Pilecki z Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Katedry Psychiatrii UJCM, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, którego wystąpienie otworzyło tegoroczną edycję konferencji.
18. Międzynarodowa Konferencja Programu Safer Internet
Podczas 18. Międzynarodowej Konferencji eksperci i praktycy zajmują się szeregiem zagadnień będących aktualnymi wyzwaniami dla osób zajmujących się dziećmi i młodzieżą w pracy i działalności terapeutycznej. Wydarzenie zorganizowane zostało w formule hybrydowej – 24-25 września stacjonarnie w Focus Hotel Premium Warszawa, a 26-27 w formie webinarów online. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystąpienia podczas dwóch pierwszych dni były dostępne w języku polskim, angielskim oraz polskim języku migowym.
Konferencję sfinansowano z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Głównym partnerem konferencji jest Fundacja Orange. Partnerem konferencji jest Librus. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym ministra cyfryzacji, ministra edukacji i Rzeczniczki Praw Dziecka.
Więcej informacji o prelegentach, programie oraz możliwość rejestracji znajdą Państwo na stronie: konferencja.saferinternet.pl/informacje