Telefon dla dzieci i rodziców przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców
11.04.2022
Już od marca działa telefon konsultacyjny dla dzieci i rodziców przebywających w otwartych ośrodkach dla cudzoziemców, którzy zostali dotknięci lub są zagrożeni przemocą. Z konsultacji telefonicznych mogą skorzystać również pracownicy ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców i Straży Granicznej, mogący być świadkami sytuacji lub zachowań przemocowych wobec dzieci.
797 648 955
Dyżur telefoniczny prowadzony jest w każdą środę (z wyjątkiem okresu wakacyjnego) w godzinach 10.00-11.00.
Pomoc telefoniczna to kolejna forma wsparcia dotycząca przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców, oferowana w ramach projektu „Chronimy dzieci, w tym dzieci bez opieki ubiegające się o azyl, przed przemocą” finansowanego z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Konsultacje telefoniczne oferowane są nie tylko dzieciom i młodzieży, którzy mogą być zagrożeni przemocą lub jej doświadczać, ale również ich rodzicom.
Kolejną grupą, do której kierowane jest wsparcie, to pracownicy Urzędu do Spraw Cudzoziemców i Straży Granicznej, mogących być świadkami różnych form przemocy wobec dzieci takich jak: zaniedbanie, przemoc psychiczna i fizyczna czy wykorzystanie.
W ramach konsultacji oferowana jest pomoc psychologiczna oraz wsparcie
w zakresie przeciwdziałania zjawisku przemocy i budowania bezpiecznego środowiska dla dzieci, przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce.
Telefon konsultacyjny prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
w ramach współpracy z Urzędem do Spraw Cudzoziemców.
Głównym celem projektu „Chronimy dzieci, w tym dzieci bez opieki ubiegające się o azyl, przed przemocą” jest poprawa bezpieczeństwa dzieci w ośrodkach
dla cudzoziemców, a także ograniczenie zjawiska przemocy względem dzieci ze strony ich rodziców, rówieśników oraz pracowników ośrodków, instytucji współpracujących i mających kontakt z małoletnimi.
Projekt „Chronimy dzieci, w tym dzieci bez opieki ubiegające się o azyl, przed przemocą” jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka.