Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” pionierem w zakresie standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówkach medycznych
24.08.2023
Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o. jest pierwszym w Polsce szpitalem dziecięcym, w którym pilotażowo wdrożono standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Było to możliwe dzięki współpracy z naszą Fundacją. 23 sierpnia br. odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano rezultaty współpracy.
Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o. jest pierwszym w Polsce szpitalem dziecięcym, w którym pilotażowo wdrożono standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Było to możliwe dzięki współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat kompleksowo zajmuje się problemem przemocy wobec dzieci. 23 sierpnia br. odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano rezultaty współpracy.
Według statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w 2020 roku z powodu urazów głowy do szpitali trafiło 3147 dzieci poniżej 1. roku życia, w tym 167 z urazem śródczaszkowym lub urazem mózgu. Z danych wynika też, że w roku 2020 było hospitalizowanych 25 dzieci, które jako główną lub współwystępującą przyczynę hospitalizacji miały podany zespół maltretowania (ICD-10 T74.0-T74.9), co z pewnością nie oddaje skali problemu. Z kolei ochrona zdrowia w 2021 roku założyła najmniej Niebieskich Kart, ze wszystkich uprawnionych do tego podmiotów. Liczba wypełnianych przez specjalistów zatrudnionych w placówkach medycznych NK to 1138, co stanowi jedynie nieco ponad 1% wszystkich wypełnionych formularzy.
Tymczasem pracownicy systemu ochrony zdrowia, poprzez systematyczną opiekę nad dzieckiem w podstawowej opiece zdrowotnej, interwencyjną pomoc w medycynie ratunkowej, czy dłuższy kontakt z dzieckiem i jego rodziną podczas hospitalizacji mają szczególną możliwość identyfikacji czynników ryzyka lub symptomów krzywdzenia dziecka i podjęcia odpowiedniej interwencji. Jako osoby wykonujące zawody medyczne mają też prawny obowiązek interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone.
Standardy ochrony dzieci są narzędziem zwiększającym ochronę dzieci przed krzywdzeniem, którego wdrożenie wymagane jest w ciągu najbliższych 6 miesięcy – na mocy Ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy.
Konferencja prasowa dot. standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówkach medycznych
23 sierpnia br. w Warszawskim Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” odbyła się konferencja prasowa, podsumowującą współpracę nad standardami ochrony dzieci przed krzywdzeniem w ochronie zdrowia, które stanowią drogowskaz dla całego sektora medycznego. Miejsce spotkania było nieprzypadkowe, ponieważ Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o. jest pierwszym w Polsce szpitalem dziecięcym, w którym pilotażowo wdrożono standardy ochrony dzieci.
W spotkaniu udział wzięli: Izabela Marcewicz-Jendrysik, prezes zarządu Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o., dr Monika Sajkowska, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dr Marek Michalak z Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, a także dr Anna Krawczak i Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistki ds. standardów ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, oraz Katarzyna Katana, radczyni prawna w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Na spotkaniu obecne były również przedstawicielki władz samorządowych: Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy i Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.
Bezpieczeństwo dzieci to nasz priorytet
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem (SOD) to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci. Wdrożenie SOD oznacza m.in., że w instytucji stosuje się zasady bezpiecznej rekrutacji oraz zasady bezpiecznych relacji między personelem a dziećmi, wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko może być krzywdzone. Aby standardy nie pozostały pustymi deklaracjami, proces ich opracowywania i wdrażania wymaga dobrego poznania specyfiki obszaru, w jakim działa dana instytucja, i przede wszystkim realnego zaangażowania jej pracowników.
Te zasady stanowią taką ogólną ramę i żeby mogły działać w danej instytucji, żeby były żywe i wpływały na to, jak na co dzień realizowane jest dobro dziecka, muszą być wdrożone w taki sposób, aby uwzględniać: specyfikę danego miejsca, potrzeby ludzi, którzy w nim pracują oraz uwarunkowania prawne – mówiła Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Fundacja dzięki wsparciu organizacji Plan International miała możliwość dokonania takiego rozpoznania obszaru ochrony zdrowia i przyjrzenia się temu, w jaki sposób wdrożyć standardy w tym właśnie sektorze. To by się nie wydarzyło, gdyby nie to, że zaproszenie do tego projektu przyjął warszawski szpital dziecięcy – dodała Urszula Kubicka-Kraszyńska.
Dobro dziecka jest naszym nadrzędnym celem, a poza tym my już kiedyś byliśmy pionierem. Sto pięćdziesiąt cztery lata temu powstaliśmy jako pierwszy szpital pediatryczny w Polsce. Wobec tego, po stu pięćdziesięciu czterech latach, kiedy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaproponowała, żebyśmy znowu stali się pionierem, w realizacji tak ważnego zadania (…) to oczywiście ochoczo odpowiedzieliśmy na tę propozycję – mówiła Izabela Marcewicz-Jendrysik, prezes zarządu Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o. - Ta wielomiesięczna współpraca zaowocowała czymś absolutnie niezwykłym. Nasi pracownicy uświadomili sobie, że mają obowiązek reakcji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka, ale też zyskali przekonanie, że za ich decyzją np. o wszczęciu procedury Niebieskie Karty, stoi instytucja, czyli szpital, który ma strukturalnie wdrożone zasady reagowania (…). Nasz zespół zgłosił dużo więcej wniosków o wgląd w sytuację rodzinną i wypełnił dużo więcej formularzy NK od początku tego roku w porównaniu do lat poprzednich. To znaczy, że ta współpraca i idea opracowania standardów ochrony dzieci są niezwykle potrzebne – dodała Izabela Marcewicz-Jendrysik.
Standardy ochrony dzieci w placówkach medycznych to także przestrzeganie praw małych pacjentów, minimalizowanie wszelkich niedogodności związanych z leczeniem i wnikliwe przyjrzenie się temu, co w konkretnej placówce oznacza traktowanie dziecka z szacunkiem. Umieszczenie dziecka w centrum jest jednym z głównych wątków standardów ochrony dzieci i o tym podczas konferencji mówiła dr Anna Krawczak, specjalistka ds. ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Kiedy mówimy, że dziecko jest w centrum standardów, albo w ogóle działań skierowanych ku dzieciom (…) nie robi to na nikim rewolucyjnego wrażenia, ponieważ wydaje nam się, że jest to coś oczywistego. Tym komponentem rewolucyjnym, który zawiera się w standardach, jest to, że standardy robią to na serio. I żeby nie być gołosłowną, chciałam przytoczyć fragment zasad bezpiecznych relacji, ale skierowanych do dzieci. Dlaczego do dzieci? Ponieważ świat rozpoznań osób dorosłych jest często zupełnie innym światem, niż świat rozpoznań, pojęć i wyobrażeń dziecka – mówiła dr Anna Krawczak. - We współpracy ze szpitalem postanowiliśmy przygotować, w myśl standardów, również dziecięcą wersję standardów. Cytując: Chcemy, żebyś zawsze czuł (czuła), że Twoje zdrowie, potrzeby i uczucia są dla nas ważne. Jeśli chciałbyś (chciałabyś) powiedzieć nam o tym, co Ci się podoba lub nie podoba w naszym zachowaniu, w poradni czy szpitalu – zrób to, postaramy się wysłuchać Cię z uwagą. I jeszcze jedna ważna rzecz: Będziemy Cię traktować z szacunkiem. Nie będziemy Ci mówić, że nie boli, jeśli może zaboleć – mówiła dr Anna Krawczak.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: standardy.fdds.pl
Projekt jest realizowany ze środków przekazanych przez Plan International ze środków Disaster Emergency Committee.