Wymiar Sprawiedliwości Przyjazny Dziecku
Dziecko pokrzywdzone przestępstwem ma swój teoretyczny głos - szereg praw i obowiązków - w postępowaniu karnym. W rzeczywistości jednak w postepowaniu nikt go nie słyszy, ponieważ samo nie może swoich praw realizować, o osoby uprawnione do mówienia w jego imieniu nie są dobrze przygotowaniu do tej roli.
Fundacja od lat daje dzieciom głos w postępowaniu realizując program Wymiar Sprawiedliwości Przyjazny Dziecku w obszarach: przyjazne przesłuchanie dziecka, reprezentacja dziecka w postępowaniu karnym, wysłuchani dziecka przez sąd w sprawach rodzinnych i interwencja. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że rocznie jest od 3 do ponad 4 tys. małoletnich pokrzywdzonych przestępstwem znęcania się. W roku 2018 pokrzywdzonych przestępstwem z art. 207 par 1 k.k. zostało 4909 dzieci, w tym 2399 (49%) dziewczynek oraz 2510 (51%) chłopców (MRPiPS, 2019). W 2018 r. Komenda Główna Policja odnotowała 41 przypadków zabójstw osób małoletnich, a w I połowie 2019 r. odnotowano 18 takich przypadków (KGP, 2019b). W 2017 roku stwierdzono również 1158 przypadków przestępstwa wykorzystywania seksualnego. Ogólnopolska diagnoza skali i uwarunkowań problemu krzywdzenia dzieci przeprowadzona w 2018 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, pokazuje, że siedmioro na dziesięcioro nastolatków (72%) w wieku 11–17 lat doświadczyło w swoim życiu przynajmniej jednej z siedmiu badanych kategorii krzywdzenia. Przemocy ze strony bliskich dorosłych doświadczyło 41% młodych ludzi. Co trzeci badany (33%) doznał ze strony bliskich dorosłych przemocy fizycznej, a co piąty (20%) – przemocy psychicznej. Sprawcami obu tych form przemocy najczęściej byli rodzice. Co piąty nastolatek w wieku 13–17 lat (20%) miał obciążające doświadczenie seksualne, obejmujące przemoc seksualną, werbowanie do celów seksualnych w Internecie lub ekshibicjonizm. Siedem procent badanych w wieku 13–17 lat doświadczyło wykorzystania seksualnego.
W finansowanym projekcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG, podejmiemy działania: edukacyjne, interwencyjne, monitorujące i rzecznicze, aby zwiększyć i ujednolicić ochronę dziecka w procedurach prawnych.
Jak obecnie pomagamy
Działania sfinansowane w ramach grantu Aktywni Obywatele będą realizowane w okresie od 1.01.2021r. do 31.12.2022 r. przez dział prawny i dział PR naszej Fundacji.