Blisko telefonu – daleko od dziecka.
20.02.2024
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od lat zajmuje się bezpieczeństwem dzieci w Internecie i promocją cyfrowej higieny. Jeden z naszych ważniejszych projektów nazwaliśmy „Domowe Zasady Ekranowe”. Promujemy w nim ideę ustalania wśród domowników zasad korzystania z ekranów, tak żeby sprzyjało to bezpieczeństwu, równowadze i rodzinnym relacjom.
Nasze dotychczasowe kampanie medialne promujące ideę zasad ekranowych koncentrowały się na szkodliwości zbyt wczesnego i intensywnego korzystania z ekranów przez dzieci. W najnowszej kampanii „Blisko telefonu – daleko od dziecka” koncentrujemy innym aspekcie problemu – na tym jak ekrany w rękach rodziców wpływają negatywnie na relację z dzieckiem i jego rozwój. Przekaz podpieramy informacjami badawczymi oraz radami dla rodziców dotyczącymi, tego dlaczego i jak ograniczyć korzystanie z ekranów przy dziecku. Kampania opiera się na serii fotografii wykonanych przez Jacka Kołodziejskiego. Kampania prowadzona jest w przestrzeni miejskiej oraz w sieci. Serwis kampanii: www.domowezasadyekranowe.pl
DLACZEGO TA KAMPANIA JEST WAŻNA?
Zdrowy rozwój emocjonalny dziecka!
Jakość relacji rodzic-dziecko w pierwszych latach życia wpływa kluczowo na zdrowy rozwój emocjonalny dzieci. Kampania wskazuje na negatywny wpływ ekranów na relacje, podkreślając potrzebę budowania bezpiecznej więzi.
Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych dziecka!
Wczesne lata są kluczowe dla rozwijania umiejętności komunikacyjnych dzieci. Kampania tłumaczy, jak skupienie rodziców na telefonach w trakcie interakcji może mieć negatywne długoterminowe konsekwencje dla rozwoju kompetencji społecznych i komunikacyjnych dziecka.
Problem cyfrowego rozproszenia!
W obliczu wyzwań utrzymania uwagi podczas wspólnego czasu z dzieckiem, kampania zwraca uwagę na negatywne skutki rozproszenia uwagi wynikającego z korzystania z telefonu w obecności dzieci i inspiruje do świadomego podejścia do rodzicielstwa.
Inspiracja do refleksji!
Kampania nie tylko identyfikuje problemy, ale także proponuje konstruktywne rozwiązania i wskazówki dla rodziców. Zachęca do refleksji nad równowagą między korzystaniem z technologii a budowaniem relacji rodzinnych, wspierając zdrowsze funkcjonowanie rodzin.
Edukacja cyfrowa rodziców!
Kampania stawia na edukację rodziców dotyczącą zdrowego korzystania z technologii w obecności dzieci. Dąży do wsparcia rodzin w ustalaniu zasad i granic w celu tworzenia bezpiecznego środowiska dla rozwoju dzieci!
DLACZEGO RELACJA RODZICA Z DZIECKIEM
W PIERWSZYCH LATACH JEGO ŻYCIA JEST TAKA WAŻNA?
Wszystkie doświadczenia z pierwszych lat życia wpływają na nasze późniejsze zachowanie, bo skojarzenia powstałe na wczesnym etapie życia są niezwykle silne i głębokie. Szczególnie te związane z opieką, kojeniem, atmosferą emocjonalną. To właśnie one będą wpływać na to, jak w toku dorastania będziemy doświadczać relacji i jak je będziemy interpretować. Jeśli w tym okresie życia dziecko ma wystarczająco dobrych opiekunów, którzy w miarę dobrze rozpoznają jego potrzeby i z troską je zaspokajają oraz otaczają je miłością i uwagą, dziecko wytwarza ufny styl przywiązania. Jeśli zaś dziecko doświadcza wtedy zaniedbania, opuszczenia, wpłynie to negatywnie na poczcie bezpieczeństwa w dalszym życiu.
W budowaniu bezpiecznej więzi najważniejsze są:
- obecność opiekunów w życiu dziecka,
- zaangażowanie w opiekę,
- reagowanie na wysyłane przez dziecko sygnały,
- kojenie, gdy dziecko odczuwa dyskomfort,
- wspólne aktywności.