Przemoc wobec dzieci w sporcie
W Polsce przemoc wobec dzieci uprawiających wyczynowo sport to wciąż mało dostrzegany problem, stąd wiedza na temat skali negatywnych doświadczeń młodych sportowców jest ograniczona. Raport „Przemoc wobec dzieci w sporcie” opisuje wyniki pierwszego w Polsce badania dotyczącego doświadczania przemocy przez młodych zawodników trenujących wyczynowo. W badaniu ilościowym typu CASI wzięli udział młodzi dorośli (studenci pierwszy lat kierunków sportowych; N=693), którzy trenowali wyczynowo sport w okresie dzieciństwa. Do badania wykorzystano polską adaptację kanadyjskiego kwestionariusza VTAQ (Violence Toward Athletes Questionnaire).
Poniżej znajdziesz podsumowanie naszego raportu. Raport jest również dostępny w całości do pobrania tutaj.
Negatywne aspekty uprawiania sportu wyczynowego przez dzieci
Choć wiemy, że regularne uprawianie sportu oferuje dzieciom liczne korzyści i odgrywa pozytywną rolę w ich rozwoju, to wiąże się również z ryzykiem nadużyć i przemocy, co wykazały badania realizowane w krajach takich jak Belgia, Holandia, Wielka Brytania czy Kanada (Alexander i in., 2011; Parent i Vaillancourt-Morel, 2021; Vertommen i in., 2016).
W przeprowadzonym przez nas badaniu wyróżniliśmy trzy kategorie przemocy: fizyczną, seksualną oraz emocjonalną wraz z zaniedbaniem. Pod uwagę wzięliśmy zarówno przemoc doświadczaną ze strony współzawodników, jak i ze strony osób sprawujących opiekę i kontrolę nad trenującymi dziećmi i młodzieżą – trenerów, działaczy sportowych, terapeutów, masażystów oraz rodziców.
Cele badania
Celem badania było zwrócenie uwagi na problematykę doświadczania przemocy w środowisku sportowym przez trenujących dzieci i młodzież, a także:
- poznanie skali występowania przemocy doświadczanej przez dzieci i młodzież trenującą wyczynowo sport;
- określenie sprawców przemocy wobec dzieci uprawiających sport wyczynowo;
- określenie, które dzieci są najbardziej narażone na przemoc w sporcie;
- określenie zależności między doświadczeniami przemocy a podejmowaniem zachowań autodestrukcyjnych, takich jak samookaleczenia i próby samobójcze.
Wyniki badań
Jaka jest skala doświadczania przemocy wśród dzieci i młodzieży uprawiających sport wyczynowo?
Kto jest sprawcą przemocy wobec dzieci i młodzieży w środowisku sportowym?
W 3/4 przypadków sprawcami przemocy, którzy sprawowali nad młodymi zawodnikami opiekę i kontrolę byli najczęściej trenerzy i trenerki drużyn.
Czy dajemy przyzwolenie na przemoc wobec dzieci w sporcie?
Kto jest sprawcą przemocy wobec dzieci i młodzieży w środowisku sportowym?
W większości przypadków doświadczania przemocy młodzi zawodnicy nie ujawniają tych zdarzeń.*
na podejmowanie zachowań
autodestrukcyjnych?
autodestrukcyjnych niż osoby bez takiego doświadczenia.
Partnerzy: